МВР демонстрира новата си стратегия за контрол на пътя, показвайки първото реално наказание след свързването на камерите на тол системата със системите на Пътна полиция. Изненадващо, нарушението не е за превишена скорост, каране в аварийната лента или изпреварване, а заради пътник, показал се през люка на кола в движение.
Случаят е засечен от камера на Агенция „Пътна инфраструктура“, разположена на главен път I-4 в района на Омуртаг. Лек автомобил, движещ се към Търговище, е бил сниман с човек, който се подава от отворения люк на покрива. След подаден сигнал от системата на тол управлението, служители от ОДМВР Ямбол, Сливен и Търговище са идентифицирали водача – 21-годишен мъж от сливенското село Градец, и пътничката – 32-годишна жена от ямболското село Люлин.
Водачът вече е санкциониран по Закона за движение по пътищата за това, че не е осигурил безопасността на пътничката, която не е била с обезопасителен колан и се е показала през покривния отвор. Предстои да му бъде наложена и допълнителна глоба за опит за закриване на част от регистрационната табела.
Паралелно с този случай, МВР обяви и други мерки за затягане на контрола по пътищата. Новата практика включва пускането на небрандирани полицейски автомобили, които ще се движат в лявата лента на магистралите със скорост 140 км/ч – в опит да засичат агресивни водачи и нарушители. Самият вътрешен министър Даниел Митов потвърди, че това е част от нова политика за „линеен контрол“.
Тук обаче се появява правен парадокс – според чл. 15, ал. 1 от ЗДвП, водачите са длъжни да използват най-дясната свободна лента за движение. Инициативата на Митов, макар и с добри намерения, на практика влиза в противоречие със закона.
Министърът също така обяви, че са раздадени над 180 нови радара със софтуер, способен да отчита отделни скорости за леки автомобили и тежкотоварни превозни средства. Камерите на тол системата, включително 49-те рамки по АМ „Тракия“, вече са в директна връзка с МВР и ще позволяват налагане на санкции за редица нарушения – включително скоро и за превишена средна скорост между две рамки.
За движение в аварийната лента също започва нова серия от санкции. Временен механизъм между МРРБ и МВР вече е договорен и ще влезе в сила още предстоящия уикенд. Оттук нататък всеки автомобил, засечен в нарушение, ще бъде идентифициран със снимков материал, включващ точни дата, час и местоположение – доказателства, които ще тежат в съда.
Митов не спести и острите си думи към „безотговорните шофьори“, особено онези с над 1.2 промила алкохол: „Такива хора нямат място на пътя и трябва да бъдат изведени от него завинаги.“ Въпреки че юристите му обяснявали, че това не може да стане по закон, министърът настоява за по-тежки санкции и сериозен подход към рецидивистите зад волана.
Новата система безспорно променя играта – не само с технологичен напредък, но и с политическо послание: повече контрол, по-малко компромиси. Въпросът обаче остава: ще доведе ли тази „техническа революция“ до реално подобрение на пътната безопасност, или ще остане поредната шумна, но спорна кампания?