Забраната за пушене на обществени места се оказва бетонирана. Вероятността опитите на БСП за премахването й да ударят на камък е голяма. Причината е, че левицата не успя да вземе партийно решение всичките й депутати в зала да гласуват "за" либерализирания режим за тютюнев дим на обществени места. Преди дни червените направиха партийно допитване, което показа, че гласове "за" и "против" са по равно. Но на заседанието не бе прието предложението БСП да гласува твърдо "за" по-лекия режим, информира „Стандарт”.
Същото е положението и в ДПС, където партийното решение гласи всеки народен представител да гласува по съвест. Сред нас малко над 50% са "за" промяна на закона и падане на забраната, но останалите са "против", казаха депутати от ДПС.
За разлика от БСП и ДПС обаче хората на Бойко Борисов вече имат партийно писмо да гласуват твърдо срещу промяната. По този начин се очаква в пленарна зала поправката да не получи нужното мнозинство.
121 гласа са необходими при пълен кворум, за да мине отмяната на цигареното вето. Постигането им обаче е невъзможно, ако БСП и ДПС гласуват по съвест, както са обявили. Причината е, че най-малкото членовете от двете партии на здравната комисия ще гласуват против. Преди дни народните избраници в комисията взеха такова устно решение, тъй като смятат отмяната за "лош пример пред Брюксел". А те според изчисленията на експерти са достатъчни поправката да не мине.
От четвъртата парламентарна сила - "Атака", които са "за" махането на ветото, също заявиха преди дни, че ще гласуват по съвест. Очаква се обаче и 23-та им депутати да са "за" вдигането на ветото, тъй като те първи вкараха проект за махането му.
Тази седмица здравната комисия ще обсъжда предложението.