Община Бургас се отказва от изпълнението на проект за 8,5 млн.лв, това съобщиха от пресцентъра на администрацията. Градската управа така и не успя да защити доводите си за изграждане на жилища за социално слаби в комплекс "Меден Рудник" и под обществения натиск реши да прекрати проектното начинание. А по него трябваше да се получат като целево финансиране 8,5 млн.лв, с които да се изградят жилища за социално слаби в комплекса. Още при разискването на проекта в ОбС се чуха опасения, че вместо да се помогне на жители в нужда, ще се направи ромско гето в географския център на най-големия жилищен комплекс.
На вчерашното обществено обсъждане страстите се нажежиха още повече. Граждани заплашиха с масови протести, ако бъде разрешено строителството. Не бе приета тезата, че там ще има едва 1,5 % семейства от ромски произход.
След като не успя да презентира положителните страни на проекта, кметът Димитър Николов сам заяви, че общината се оттегля от проекта.
„Социален блок няма да има. Уважавам мнението на моите съграждани от „Меден рудник”, въпреки че не съм съгласен с него. Не съм от тези политици, които използват етническата карта за извличане на дивиденти и няма да допусна такъв тип напрежение. Направихме много за „Меден рудник” и продължаваме да правим, но съжалявам за тази пропусната възможност да увеличим общинския жилищен фонд с европейски средства. Искам предварително да се извиня на десетките семейства, които идват в приемния ми ден с молба за настаняване в общинско жилище, че не успяхме да осигурим за тях тази допълнителна възможност”, заяви градоначалникът.
Припомняме, че община Бургас спечели проекта в конкуренция с 30 други български общини и със средствата по него можеше да бъде изградена многофамилна жилищна сграда с капацитет 52 апартамента. Идеята беше те да се ползват от млади семейства без собствен дом, чакащи от години настаняване в общинско жилище, от хора с увреждания и многодетни майки, от самотни пенсионери. Никъде в проекта не беше заложен етническият принцип за настаняване. За осъществяването на проекта бяха заложени 8,5 млн, лв.
„Европейските ни партньори също изразиха мнение, че не си заслужава да се влагат европейски средства, ако те предизвикват омраза, ненавист и конфликт между хората. Сроковете не ни позволяват да търсим друго място, където да се реализира този проект“, допълни още Димитър Николов.
Според градоначалникът, хората не са виновни, защото са били манипулирани на етническа тема от политици в местния парламент.
АРГУМЕНТИТЕ В момента общинският жилищен фонд е изцяло запълнен. Млади семейства и хора, изпаднали в критична ситуация без покрив над главата, чакат с години, докато се настанят в общинско жилище. В същото време кризата не позволява на Община Бургас да строи със собствени средства нови жилищни кооперации. Настаняването в социалния блок щеше да става по специални критерии. Щяха да бъдат одобрени хора, на които да се даде шанс да „стъпят на крака“, а не социални паразити, които не проявяват никаква активност и отговорност към живота си. Избраното място беше в близост до училище и детска градина, защото едно от условията за настаняване щеше да е децата на съответните семейства да бъдат добри ученици и да ходят редовно на училище. За разлика от останалите блокове в района, в които апартаментите са частна собственост и при конфликти между съседи е невъзможно Общината да се меси, в този кметската администрация щеше да има възможност да контролира и наказва безсъвестните стопани. Апартаментите в социалния блок щяха да бъдат оборотни. Настанените в тях щяха да ги обитават по няколко години, докато си намерят работа и си стъпят на краката, а после да ги отстъпват на други нуждаещи се.