Началниците на районните управления в Петрич и Сандански, както и още няколко полицейски служители, задържани при акция на ГДНП, “Пътна полиция” и КОС
В рамките на специализирана акция, проведена от Главна дирекция “Национална полиция” (ГДНП), “Пътна полиция” и служители на Криминална и оперативно-издирвателна служба (КОС), началниците на районните управления в Петрич и Сандански, заедно с още няколко служители на реда, бяха задържани по подозрения за злоупотреби и корупция.
Според информация от Министерството на вътрешните работи (МВР), задържан е и началникът на районното управление в Петрич. Разследването се води по сигнал за възможни корупционни практики в региона, а акцията е част от продължаващите усилия на полицията за противодействие на престъпността и корупцията в страната.
Предполагаеми причини и предистория
Скандалът около полицейските ръководители в района не е нов. По-рано, преди провеждането на изборите, беше съобщено, че началникът на районното управление в Сандански е бил приканен да излезе в отпуск до 4 ноември. Новината беше разкрита от водача на листата на “Продължаваме промяната - Демократична България” в Благоевград – Андрей Цеков, който уточни, че решението е било взето след разследване, свързано с възможни случаи на купуване на гласове. Според Цеков, този ход е целял предотвратяване на влияние върху изборния процес.
В деня на вота вътрешният министър Атанас Илков даде интервю за Nova, в което поясни, че отсъствието на началника на районното управление в Сандански не било пряко свързано с полицейските акции, а причините за случващото се ще бъдат обявени след приключване на разследването.
Какво предстои?
Разследването продължава, а очакванията са, че ще бъдат разкрити повече подробности около случая и евентуалните нарушения, които са довели до задържането на полицейските служители. Властите засега отказват повече коментари, като уверяват, че действията имат за цел да осигурят прозрачност и честност в работата на полицията.
Тази акция е пореден пример за засиления контрол от страна на правоохранителните органи над техни служители, с цел премахване на корупционни практики и възстановяване на доверието на обществото към институциите.