[caption id="attachment_45638" align="alignleft" width="300"] Бъдещето на стадион Черноморец не е ясно. Може и да не е спортно съоръжение[/caption]
Администативни и бизнес сгради, както и екологично чисти производство могат да се създадат в района на квартал "Победа, по-известен като "Комлука. Това стана ясно от презентацията на арх.Десислава Евгениева по отношение интегрирания план за градско възстановяване, пише "Фактор". Според специалисти зоната е с отлични перспективи за развитие.
Идеята е този район да придобие след 7 години вид на икономически силен търговски център. Целите са там да бъде доизградена транспортната и инженерно-техническа инфраструктура, да бъдат създадени съвременни комплексни индустриални и бизнес райони на базата на успешно реализирани публично-частни партньорства.
Не този етап обаче все още не е ясно какви ще са предписаните мерки към комплекс „Черноморец” предвид, че той не е изцяло общинска собственост.
Според арх. Десислава Евгениева има варианти и за него. „Проектните предложения, които могат да бъдат включени към интегрирания план, обхващат и възможности за създаване на публично-частни партньорства, така че предстои преразглеждане на вариантите за мерки, които могат да бъдат преписани към стадиона като обект към интегрирания план. Също така ще се преразглеждат проектни предложения по реконструкцията на плувен канал „Вая”, който е разположен в близост до „Черноморец”, през ул. „Спортна” и цялата прилежаща територия, заедно с гребната база за осигуряване на един допълнителен терен за спорт”, каза още архитектът. По думите й, това е допустим вариант за финансиране в зона с потенциал за икономическо развитие.
Тя уточни, че по общ устройствен план в двата квартала, които в момента са предимно жилищни, са предвидени зони със смесени функции, така районът влиза в Зоната с потенциал за икономическо развитие. Тя обхваща територията на промишлените зони „Север” и „Лозово”, „Юг” и кварталите „Победа” и „Акациите”. Арх. Десислава Евгениева обясни, че мерките, които са предложени са рехабилитация на инфраструктурата, пътища и подземна инфраструктура към тях, изграждане на нови пътищата и улици, които са главно в промишлена зона „Север”, изграждане на експо център, с разположените на територията на град Бургас учебни заведения, които осигуряват кадри за бизнеса. „За изграждането на този експоцентър са дадени алтернативни решения. Единият възможен терен е в близост до пътен възел „Бургас – Средец - Созопол”, а другият терен, който също е голям и възможен за целта е в промишлена зона „Юг”, на мястото на бившото строително депо. Там има възможност да се изгражда и картинг писта”, сподели още арх. Евгениева. Тя допълни, че след разглеждане на проектните предложения ще се прецени и къде какво може да бъде допълнително изградено.
Проектите за развитие са обвързани с възможността за перспективно финансиране по европейски програми и критерии по допустимост за следващия програмен период.
На общественото обсъждане бяха представени и проектните предложения, влизащи в централната зона с висока обществена значимост. Тя обхваща централна и западна градска част, квартал „Възраждане”, Приморски парк , парк „Езеро” и част от територията на пристанището между 1-во и 15-то корабно място.
Проектантите показаха възможностите за изграждане и облагородяване на междублокови пространства, както и възможностите за създаване обекти със социална и образователна функция, по които може да се кандидатства за евросредства.
„Има предложение за изграждане на модерна градска галерия в изоставената сграда срещу символа на града Часовника до общината. Има обекти, включени в зоната за обществен достъп на територията на пристанището”, обясни още ръководителят на проекта от община Бургас. На този етап с готови работни проекти и предложени за строителство са Планетариума, който ще бъде изграден в парк „Езеро”, както и експоцентър „Флора” в морската градина.
Миналата година в рамките на проект "Интегриран план за градско възстановяване и развитие на Бургас", бе формулирана визията за развитието на Бургас до 2020 г. и бяха определени три приоритетни зони за въздействие в рамките на града, в които да бъдат съсредоточени интегрирани мерки за градско развитие.
В началото на 2013 г. те получиха одобрение от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. В тази връзка стартират обществени обсъждания на стратегията и целите на зоните на въздействие и идентифицирането на проектни идеи, които да залегнат в плана за градско възстановяване и развитие на Бургас през следващия програмен период от 2014 до 2020 година.