Народният представител от Бургас Иван Вълков е поканен за член на Съвета за развитие на регионите и националната инфраструктура към президента Росен Плевнелиев, съобщиха от прессцентъра на местната структура на ГЕРБ
Днес се състоя първото заседание, на което Вълков, в качеството си на председател на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, изказа отношение по две основни направления - транспортна инфраструктура и електронно управление.
Относно пътната инфраструктура Вълков каза следното: „Развитието й се обуславя от Националната пътна стратегия, която аз напълно подкрепям. Тя е извела като приоритети изграждането на 7 автомагистрали (Люлин, Тракия, Марица, Струма, Калотина, Хемус и Черно море), 7 високоскоростни пътища, тунел под Шипка и 2 моста над река Дунав.
Пътната инфраструктура през програмен период (2014-2020) не може да бъде изцяло финансиран със средства от кохезионните фондове. За това смятам, че трябва да бъдат приоритизирани следните проекти:
1. Довършване на АМ Струма (Лот 3 - Благоевград - Сандански).
2. Автомагистрала Хемус - с изключителна важност за развитието на 3-те северни региона в България.
3. Тунел под Шипка - това е единствената връзка между северна и южна България
Последните два проекта отговарят изцяло на целите на Кохезионната политика по преодоляване на икономическите и социални различия на регионите".
Относно железопътната инфраструктура Иван Вълков изказа следното становище: „Основните приоритети са свързани със завършване на проектите по TEN-T на жп линиите Септември-Елин Пелин-София-Драгоман, които са част от ПАН Европейските коридори IV, VIII и X и свързват ЕС с Турция, Централна Азия и Кавказ.
Тук смятам за основен приоритет и създадената през този програмен период възможност за закупуване на подвижен състав/влакове на стойност около 300 млн. лв. Реализирането на този проект има изключително важен икономически, социален и екологичен ефект за гражданите в България.
Важно за транспортната инфраструктура е подобряването на пътните и
железопътни връзки към пристанищата и интермодалните терминали. Това е от изключително значение за по-добрата мобилност и безопасност на движението, както и значително повишаване на ефективността на транспорта".
Относно темата за електронното управление депутатът е на мнение, че предоставянето на всички видове услуги по електронен път ще даде възможност публичните услуги да станат унифицирани, прозрачни и да отнемат по-малко време на гражданите и бизнеса