През последните дни редица сайтове разпространяват информация, че България вече е приела еврото като официална валута. Тези твърдения обаче не отговарят на истината. Въпреки напредъка на страната в изпълнението на критериите за присъединяване към еврозоната, еврото все още не е въведено.
Каква е реалната ситуация?
България продължава да работи по изпълнението на Маастрихтските критерии, които включват стабилност на инфлацията, дългосрочните лихвени проценти, публичните финанси и стабилност на валутния курс. Въпреки че инфлацията в страната вече е близо до допустимия праг, други необходими законодателни и административни промени все още не са напълно завършени.
През 2024 г. бе обявено, че най-ранната възможна дата за приемане на еврото е 1 януари 2026 г. Въпреки това, Народното събрание задължи финансовите институции да работят за възможност страната да въведе еврото още на 1 юли 2025 г., ако изпълни всички изисквания.
Защо се разпространяват подобни слухове?
Разпространението на фалшиви новини често цели да създаде объркване сред гражданите и да провокира обществено недоволство или еуфория. Подобни публикации могат да бъдат резултат от некомпетентност, но и от целенасочена манипулация.
Как да разпознаем достоверната информация?
Важно е гражданите да следят официалните източници, като Министерството на финансите, Българската народна банка и Европейската централна банка. Такива институции предоставят точна информация относно процеса на присъединяване на България към еврозоната.
На този етап еврото все още не е официална валута в България. Разпространението на подвеждаща информация е пореден пример за необходимостта от критично мислене и проверка на фактите преди приемане на новини за достоверни.