"Дългосрочните щети за руския народ няма как да бъдат овладяни, докато Путин е лице на държавата" написа финансистът
Край на войната до края на месеца прогнозира Евгени Кънев в своя публикация във Фейсбук. Според него Русия няма ресурс да води дълга война, а страната вече фалира, заради всички международни санкции, които бяха наложени през последните близо две седмици.
Кънев пише още, че Путин върви към политическо самоубийство и най-вероятно ще се стреми км това да приключи войната с минимални щети.
"Войната няма как да не свърши до края на месеца. Просто Русия няма ресурс да води дълга война. Защото тя вече фалира. Това е така, защото кредитните агенции оцениха ценните й книжа като “боклук”, т.е на фалирала държава. А лихвената премия, която се дължи по такива книжа е непосилна и невъзможна за плащане. Особено при блокирани валутни резерви.
Още следващите седмици това ще проличи в стартирането на трудно овладяеми икономически, социални и в крайна сметка политически процеси. Доктрината Рейгън пак фалира Русия. Предишният път - заради лошата преценка на съветското ръководство върху способноста на
САЩ да влияят дългосрочно на петролните пазари. А сега - на уж многополюсната световна икономика. Но преди СССР достигна в най-добрите си времена до 1/3 от икономиката на САЩ, докато сега Русия е едва 1/15 та, а скоро ще бъде под 1/30та. Няма как при такива диспропорции да се води независима икономическа политика.
Очаквам Путин да се стреми максимално бързо да приключи войната с най-малко политически щети, защото е явно, че върви към политическо самоубийство. Само че са стартирани процеси с дългосрочно пагубно влияние за Русия и руския народ, които няма как да бъдат овладяни, докато той е лице на държавата. В това е трагиката му - вече почти няма полезен ход.
Но Путинската пропаганда продължава са се вихри. И да отслабва стратегически обществата, които са най-податливи на нея и да ги превръща в лесни мишени за прокарване на кремълските интереси.
Тя има много лица: от най-простоватата - приписваща нацистки характер на властта в Украйна за руснаците и освободителен характер (като руско-турската война) за българите; до най-комплексната - с позоваване на американски геополитически анализатори, които винят САЩ и НАТО за войната.
Последните изискват специално внимание.