Електрическите тротинетки – рисков капан по пътищата

Електрическите тротинетки – рисков капан по пътищата - E-Burgas.com

 

През последните години електрическите тротинетки станаха изключително популярни в България, особено сред младите хора и хората, търсещи алтернативен начин за придвижване в градска среда. Но докато те изглеждат удобни и екологични, реалността е, че са изключително опасни – както за своите водачи, така и за останалите участници в движението.

Лудост ли е електрическите тротинетки да се движат в пътния трафик?

Нека бъдем напълно честни – електрическата тротинетка няма нищо общо нито с мотора, нито с велосипеда. Основният проблем е свързан с малкия диаметър на гумите, които драстично увеличават риска от инциденти. Докато велосипедите и мотоциклетите разполагат с гуми с достатъчен размер, за да преодоляват неравности по пътя, електрическите тротинетки буквално се „спъват“ в най-малката дупка или бордюр. Един малък камък или пясък на пътя може да доведе до преобръщане и тежки наранявания за водача.

Друга опасност произтича от липсата на ефективни спирачни системи и лошата стабилност при висока скорост. Много модели електрически тротинетки могат да развиват до 25 км/ч (а някои дори повече), но нямат адекватен механизъм за контрол при внезапно спиране. При мокър или заледен асфалт, рискът от поднасяне и падане е огромен.

Електрическите тротинетки и пътните правила – хаос без отговорност

Според българското законодателство, електрическите тротинетки са класифицирани като индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС). Те имат право да се движат по пътища, но само при спазване на редица ограничения:
    •    Разрешено е движението по велосипедни алеи или, ако няма такива, в крайната дясна част на пътното платно, но само по улици с ограничение до 50 км/ч.
    •    Забранено е движението по тротоари и в BUS ленти.
    •    Максимално допустимата скорост е 25 км/ч.
    •    Водачите под 18 години са задължени да носят каска.
    •    През нощта или при намалена видимост тротинетките трябва да имат светлоотразителни елементи и включени светлини.

На практика обаче голяма част от тези правила не се спазват, а контролът е минимален. Водачите на тротинетки масово навлизат в платната на автомобилите, не спазват предимства, не сигнализират за маневри и често се движат със слушалки в ушите, без да следят трафика около себе си.

Опасност за самите водачи – лесна мишена за автомобили

Електрическите тротинетки създават огромен риск за катастрофи, защото:
    1.    Нямат мигачи и стопове – Другите участници в движението не могат да предвидят маневрите на водачите.
    2.    Трудно се забелязват през нощта – Повечето модели имат малки фарове, които често не са достатъчни, за да бъдат забелязани отдалеч.
    3.    Движат се в „мъртвите зони“ на автомобилите – Малкият им размер ги прави трудни за забелязване от шофьорите на коли и камиони, особено в натоварен трафик.
    4.    При сблъсък с автомобил изходът е ясен – Шофьорът може да спре и да намали удара, но тротинетката няма никаква защита, което означава сериозни травми или дори фатални инциденти.

Гражданска отговорност – още един абсурд

Най-големият парадокс в българското законодателство е, че електрическите тротинетки не са длъжни да имат застраховка „Гражданска отговорност“. Това означава, че ако водач на тротинетка удари пешеходец или предизвика инцидент, той не носи автоматично финансова отговорност, освен ако не бъде осъден по съдебен ред.

Какво означава това за потърпевшите?
    •    Ако тротинетка ви удари, единственият начин да получите обезщетение е да докажете вината на водача в съда.
    •    Ако шофьор на кола удари тротинетка, вината почти винаги пада върху него, дори когато водачът на тротинетката е причинил инцидента. Това е така, защото според закона, автомобилът е „по-мощното средство“ и шофьорът трябва да бъде по-внимателен.

Какво да направите, ако тротинетка ви блъсне?

Ако станете жертва на инцидент с електрическа тротинетка:
    1.    Запазете доказателства – Заснемете мястото на инцидента, щетите и всички наранявания.
    2.    Намерете свидетели – Ако има очевидци, запишете техните контакти.
    3.    Повикайте полиция – Инцидентът трябва да бъде документиран официално.
    4.    Потърсете медицинска помощ – Дори при леки наранявания, съхранете медицинската документация.
    5.    Консултирайте се с адвокат – Юридически специалист може да ви помогне да заведете иск срещу водача.

Ако няма застраховка, потърпевшият може да изисква обезщетение директно от виновника, но това често е труден и бавен процес.

Заключение: Електрическите тротинетки нямат място в пътния трафик

Логично ли е превозно средство с малки гуми, без мигачи, без ГО и без елементарна стабилност да участва равноправно в автомобилния трафик? Категорично не.

Докато в други държави тротинетките са строго регулирани (изискване за застраховка, регистрация и задължителни светлини), в България те се движат почти безконтролно. В резултат – катастрофите с тях стават все по-чести, а шофьорите на автомобили често са несправедливо сочени като виновни.

Електрическите тротинетки не са безопасни нито за своите водачи, нито за останалите участници в движението. Докато не бъдат наложени строги регулации или напълно забранени в пътния трафик, те ще останат един подвижен капан за инциденти.

Коментари

Още от последните новини