Община Айтос предоставя услугата „Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания ” на 52 потребители на територията на града и на част от околните села. Проектът се осъществява по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ и успешно се изпълнява от общината от края на 2019 година. Освен в град Айтос, специализираният екип посещава и селата Мъглен, Поляново, Карагеоргиево, Съдиево.
„Стремим се да подобряваме качеството на живот, както и да дадем възможност за социално включване на възрастните хора и хората с увреждания, каквато е основната цел на този проект. Осигуряваме грижа за нуждаещите се в домашна среда”, казва Петя Ненова, ръководител на проекта.
По думите ѝ, екипът към момента се състои от 16 души - 10 домашни санитари, 2 медицински сестри, 2 психолози, 1 координатор-диспечер и 1 шофьор.
„Екипът ни е ангажиран с грижата за здравословното състояние на нуждаещите се в рамките на дома им – медицинският персонал проверява общото състояние на потребителите, мери кръвно налягане и кръвна захар, подпомага комуникацията с личния лекар. Санитарите, ангажирани в проекта, съдействат на потребителите в изпълнението на ежедневни санитарно-хигиенни и други задачи, които ги затрудняват. Хората, заявили услугата, получават възможност и за регулярна консултация с психолог”, допълва Ненова.
Според нея, за потребителите това е възможност за социално общуване, затова очакват с нетърпение екипът да отиде на посещение. „Към момента нямаме нито един човек, отказал се от услугата”, казва още Ненова.
В община Айтос вече има около 25 записани доброволци за разширяване на обсега на услугите на „Патронажна грижа” в резултат на извънредното положение, свързано с COVID-19. Сигнали от самите потребители за нужда от допълнителни услуги в новия контекст обаче няма.
Община Айтос е една от многото, чиито кметове през 2019 г. подписаха едногодишни договори за изпълнение на проект „Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания - Компонент 2“. Споразуменията бяха сключени със зам.-министъра на труда и социалната политика и ръководител на Управляващия орган на ОПРЧР Зорница Русинова. Общият бюджет на процедурата е 45,7 млн. лева. Осигуряването на интегрирани услуги за възрастните и хората с увреждания е част от Плана за действие 2018-2021 г. в изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна грижа. От началото на настоящия програмен период по ОПРЧР са програмирани близо 287 млн. лв. за реализиране на процесите по деинституционализацията на възрастните хора.