Тежка катастрофа с двама загинали разтърси автомагистрала “Тракия” в неделя, само дни преди обещаното начало на реално правоприлагане срещу незаконното движение в аварийните ленти. Случаят повдигна сериозни въпроси за ефективността на мерките, които държавата от години закъснява да приложи, докато шофьорският произвол взема жертви.
Инцидентът е станал около 9:20 ч. на 148-ия километър от магистралата в посока Бургас, край село Шишманци. Автомобил с белгийска регистрация, управляван от чужд гражданин, внезапно е навлязъл в аварийната лента и се е врязал с висока скорост в спряла българска кола. Семейство от двама души – мъж на 46 и жена на 48 години – са загинали на място. Те са пътували към морето, когато са получили спукване на гума и са спрели, за да изчакат “Пътна помощ”. С тях е пътувало и 16-годишно момиче, което по чудо е оцеляло и е откарано в болница без опасност за живота.
По информация от МВР и свидетели, шофьорът, предизвикал катастрофата, е навлязъл в аварийната лента без причина, което прави трагедията не просто резултат от небрежност, а от грубо нарушение на закона. Колоната от автомобили зад инцидента е била над 6 километра.
Случаят идва насред поредната серия от закани и обещания от страна на институциите. Министърът на регионалното развитие Иван Иванов обяви, че от следващата седмица започва реално санкциониране на шофиране в аварийните ленти чрез камерите на ТОЛ системата. Глобите ще бъдат сериозни: 1000 лева и 3 месеца без книжка при първо нарушение, 4000 лева и 6 месеца при повторно. По думите на министъра, всички функционалности на системата вече са активирани, а МВР ще започне издаване на актове в реално време.
Само в рамките на един ден – петък – по автомагистрала „Тракия“ са регистрирани 68 нарушения за движение в аварийната лента. В социалните мрежи вече се появиха кадри от акции на Пътна полиция, които спират нарушители, движещи се по аварийните ленти на АМ “Хемус”. “Преди тунела Витиня ги чакаше изненада – три патрула и наредени поне 15 коли”, пише очевидец.
Всичко това звучи добре, но за семейството, загинало край Шишманци, тези мерки идват твърде късно. Въпросът е защо държавата чака трагедии, за да прилага закони, които отдавна са приети. Възможностите за електронно санкциониране съществуват от години, а злоупотребата с аварийните ленти по магистралите е видима за всеки, който е попадал в трафик зад София, Пловдив или Бургас.
Поредната загуба на човешки животи на пътя не трябва да се превърне просто в статистика. Ако камерите вече са включени и МВР има воля да налага санкции, това трябва да се случва ежедневно, без изключения. А за тези, които все още мислят, че аварийната лента е бърза писта за тарикати – нека тази катастрофа бъде последното предупреждение. Следващият удар може да е срещу тях или тяхното семейство.
Следете темата. Очакваме МВР да обяви началото на кампанията за контрол по аварийните ленти още в началото на седмицата.