Деца без актове за раждане, извършват престъпления, а след това е трудно да се установи тяхната самоличност. За тази тревожна тенденция сигнализира Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните инепълнолетните (МКБППМН), която днес направи отчета си за миналата година.
”Някои от децата имат повече от едно име – българско и ромско. Част от тях са с изгубени документи или изобщо нямат такива, тъй като са родени зад граница – най-често Германия и Италия. Затова не е лесно да се установи самоличността им и да се започне работа с тях”, заяви Антоамета Димчева, секретар на Комисията.
Тя уточни, че при такива случаи се търсят свидетели, които да удостоверят, че детето действително е на тези родители. Майката е длъжна да каже къде и кога е родила и се започва кореспонденция с компетентните институции, за да се издаде акт за раждане и ЕГН на детето.
За изминалата година Местната комисия е разгледала 123 случая, свързани с обществено опасни деяния на малолетни и непълнолетни. На първо място сред престъпленията си остават кражбите, като най-често се вземат мобилни телефони. Увеличили са се и кражбите от МОЛ-а. На второ място са хулиганските прояви. Комисията е разгледала 13 такива случая. 10 на брой са инцидентите, при които умишлено се нанася телесна повреда. Интересна тенденция е, че по-често момичета са замесени в побоища и кражби.
Най-честата мярка, която Комисията налага е „поставяне под възпитателен надзор на обществен възпитател”. Тя е приложена 43 пъти през миналата година. „За 2011 г. сме направили 48 „предупреждения” и всичките са на лица, навършващи пълнолетие в близките два месеца. Подробно сме им разяснили какво предвижда законодателството в случай, че бяха извършили престъплението като пълнолетни. На четирима души сме направили предупреждение за настаняване във възпитателно училище – интернат, с изпитателен срок от 6 месеца”, коментира Димчева.
През миналата година за криминални престъпления са осъдени общо 60 лица, като през 2010 г. техният брой е бил 69. Две момчета са били осъдени с „лишаване от свобода” и изтърпяват или са изтърпели наказанието си в интерната в гр. Бойчиновци. 7 деца са осъдени с „лишаване от свобода” условно, 31 са осъдени на пробация. Към момента има две настанени деца в социално-педагогически интернати, две са във възпитателни училища – интернати и едно е в поправителния дом в Бойчиновци.
94 деца са отпаднали от образователния процес, като на 34 от родителите вече са съставени актове. „Санкциите са в размер от 20 до 200 лв. Опитваме се да не налагаме големи глоби, защото в повечето случаи родителите са безработни и няма как да ги платят. До този момент над 60% от санкциите са изплатени”, каза зам.-кметът по образование Йорданка Ананиева.
Не са редки случаите, в които самите родители подтикват децата си да извършват престъпления, коментират от Местната комисия.