
Бургаският футбол е в колапс, нокаут, цунгцванг… Може да си изберете който термин си пожелаете, а и да се сетите за поне още десетина подобни – все ще определят точно ситуацията, в която се намира най-популярната игра в света, само че в Бургас. Положението при някогашното страшилище по родните терени Нефтохимик може да се опише долу – горе с една дума – агония. Ще го има клуба – няма да го има, има спонсор – няма спонсор, има лиценз – няма лиценз. И така, незнайно до кога. При Черноморец ситуацията не е много по-различна. Уж назначиха старши-треньор, само че не е много ясно кой точно ще тренира, тъй като няма футболисти. Ситуацията с финансирането май е по-добре да не я коментираме… Нещата в тези два отбора отиват на разпад, бъдещето им е повече от неясно.
След изключително кратката интродукция (защото за сегашното състояние на „шейхове” и „акули” може да се напишат романи), май терминът, който трябва да използваме за бургаския футбол, е цунгцванг. Любителите на играта "Шахмат" знаят значението му. Това е, когато даден играч няма полезен ход. Поне на пръв поглед положението е такова.
Трябва ли да търсим спасителната сламка само в тези два отбора, които поне доскоро се водиха лицето на бургаския футбол? В крайна сметка, те ще се състезават в „Б” група. На там обаче се е запътил и още един тим от Бургас. Вчера стана ясно, че Мастер почти сигурно ще получат покана за участие в професионалния футбол. Ако това стане факт, то почти сигурно от сметките на втория ни ешелон отпада Нефтохимик. Спасението за тях се казваше Мастерхаус, с които уж бяха сключили договор за спонсорството. При положение, че Мастер получат лиценз за „Б” група, повече от ясно е, че строителният хипермаркет ще издържа собственото си отроче, а не чуждото. И тогава, за съжаление, май трябва окончателно да се сбогуваме с явлението Нефтохимик.
Та, да се върнем на т.нар. цунгцванг и има ли той почва в бургаския футбол или не съвсем. Не е ли крайно време община Бургас да си направи необходимите изводи от досегашните си ходове (за едни – те са грешни, за други – правилни, зависи от гледната точка)? Какво спечели и какво загуби от участието си като акционер в ПСФК „Черноморец” АД? Какво спечели и какво загуби от влизането в това дружество с апортна вноска – ст. Черноморец? Т.е., трябва ли да се чудим как да спасим неспасяемото? И не е ли крайно време да се погледне към една далеч по-добра (поне на пръв поглед) инвестиция? Не може ли да се пренасочат ресурси към финансово изряден клуб като Мастер? И не си ли заслужава? Да сте чули в Мастер да се говори за забавени заплати, премии, за некоректно отношение към служители, за неплатени данъци, сметки, глоби…?
Явно ръководството на Мастер, в лицето на Мартин Бошнаков, доказа, че един клуб може да се ръководи правилно и успешно. За идеята община Бургас да се намеси по-сериозно в бургаския футбол намекна и треньорът на Мастер Ангел Стойков. „Стабилен бургаски отбор, без помощта на общината, няма да има”, категоричен е родният специалист. Ясно е, че сериозни спонсори за бургаския футбол, поне в обозримо бъдеще, не се виждат. Ясно е, че на този етап няма как да очакваме новото „Явление Нефтохимик”, ако това зависи от богати радетели на футболната игра в града. Така че, няма как да отречем, че Ангел Стойков е прав. И никак не е зле кметът Димитър Николов и администрацията му да се замислят върху тази възможност. Защото спортът в държавата, като цяло, и в една община, в частност, е отражение на икономиката. А нали всички гордо се бием в гърдите, че Бургас е най-добрият град за живеене в България. Да де, ама поне по футбола ни не си личи…
P.S.: Трябва да се отбележи, че в коментара умишлено не е включен отборът на Созопол – едно от приятните неща за футбола в региона. Това е направено, тъй като община Бургас няма как да подпомага този клуб. Апропо, не е зле да се види как влияе правилната намеса на една община върху развитието на футболен клуб. Справка: Созопол, Монтана, Дупница (Марек вече е в „А” група)…!