
Най-често бургазлии се жалват от некоректността на мобилните оператори. На второ място са оплакванията от Топлофикация, следвани от тези към електроразпределителните дружества. Това сочат резултатите от изследване на гражданско движение ДНЕС в Бургас.
В национален мащаб статистиката е малко по-различна. Най-силно е недоволството към електроразпределителните дружества, около 38%. Жалбите от топлоцентралите са 22%, а от ВиК са 16 %. Интересна е констатацията, че оплаквнията от мобилните оператори в национален мащаб са спаднали от 15% на 3%. „Законът, който беше приет в края на миналата година, е накарал мобилните оператрои да се държат „по-човешки” с хората, явно”, коментира Иван Киров, член на координационния съвет на ДНЕС в Бургас. Той уточни, че от всичките заведени дела срещу електроразпределителните дружества 65% са спечелени от гражданите. В битката срещу ТЕЦ-овете в полза на гражданите съдът се е произнесъл в 17 % от случаите. Мтел продължава да води класацията сред мобилните оператори, срещу които има най-много оплаквания и съответно заведени дела.

Гражданско движение ДНЕС предоставя на хората безплатна правна помощ. Оказва се, че жителите на Бургас се интересуват най-често от това как могат да подадат жалба до дадено дружество. В повечето случаи нещата се решават на такъв етап, без да се стига до съда. „Като цяло в града и областта няма активно завеждане на дела срещу дадени дружества. Обяснението е, че хората се притесняват от държавните такси, както и от факта, че ако загубят, ще трябва да поемат и разноските по делото на другата страна”, коментира адвокат Теодор Шейков. По думите му дори да не се стига до дело, една по-агресивна процесуална активност е важна, защото това би накарало монополистите да променят политиката си. Като пример юристът посочи случия в Добрич, където голяма част от делата срещу Е.ОН бяха спечелени, а това накара дружеството да промени методите си на работа.
Според адв. Шейков не трябва да се подценяват действията на гражданското обещство, защото голяма част от проблемите с Топлофикация например, могат да бъдат спечелиени само по метода на колективния иск. “Повечето проблеми нямат политическо решение и единствено намесата на гражданското общество би могла да доведе до някаква промяна в положителна насока”, заяви юристът.

От 19 март приемната на Гражданско движение ДНЕС в Бургас ще предоставя на гражданите не само безплатна правна помощ, а също процесуално представителство чрез завеждане на индивидуални или колективни съдебни искове с ниски тарифи. Бургазлии ще могат да търсят съдействие по казсуси, касаещи следните дейности: некоректни интернет доставчици и кабелни оператори; пострадали в градския и междуградския транспорт и при пътнотранспортни произшествия; взаимоотношенията с банки и застрахователни дружества; обещетения по закона за отговорността на държавата и общините за вреди; трудово правни спорове; трудови злополуки; проблеми със здравната каса и увреждане при оказване на медицинска помощ; имотни измами.
„Освен тези набелязани точки, гражданите могат да ни сигнализира за проблеми от всякакъв тип. Те ще получат правна помощ, както и информация към кои институции да се обърнат и какво да търсят там”, каза Ваня Георгиева, координатор на Движението в Бургас.
Приемната, която се намира на улица „Славянска”31, ще разботи с гражданите всеки делничен ден от 14:00 до 19:00 ч. Телефоните за връзка са: 056/ 59 38 78 и 0895/ 31 36 40, e-mail: dnes_bg.org.