Бургас за първи път ще има младежки ученически омбудсман

Бургас за първи път ще има младежки ученически омбудсман - E-Burgas.com

"В понеделник, откривам процедура по избор на младежки ученически омбудсман на територията на общината. Мандатът на първия младежки ученически омбудсман приключи и сега стартирам нова процедура. В нея могат да участват всички ученици от 9 до 11 клас, отговарящи на условията, посочени в Регламента за изпълнение на процедурата по избор."

Това заяви общественият посредник на Бургас Тодор Стамболиев в съобщение до медиите. 

Инициативата е съобразена с ревизираната европейска харта за участието на младите хора в живота на общините и регионите, приета от Конгреса на местните и регионални власти в Европа /10-та сесия - 21 май 2003 г.

Изготвен е Правилник за организацията и дейността им и Регламент за участие в изборната процедура. Изпратено е Обявление за стартиране на инициативата до всички училища на територията на общината, в които има прогимназиални класове, както и до ученическите съвети в тези училища. Крайният срок на подаване на документи за участие  е 18 февруари до 16:00 часа.

РЕГЛАМЕНТ

За изпълнение на процедура по избиране на МЛАДЕЖКИ УЧЕНИЧЕСКИ ОМБУДСМАН НА ОБЩИНА БУРГАС

 

 

І. ЦЕЛИ.

1. Да се активира още по-осезателно учащата се младеж в полза на училището и обществото.

2. Да се създаде паралелна на съществуващата от години форма на младежко самоуправление в гр. Бургас – Асоциация „Бургаски младежки парламент“ /АБМП/ като по този начин се разшири участието на младите хора в обществения живот.

 

ІІ. ЗАДАЧИ.

1. Младежкият ученически омбудсман на община Бургас ще осигурява допълнителна възможност за упражняване правата и удовлетворяване интересите на учащите се и младежта в отношенията им с директорите на училищата, педагогическите съвети, училищните настоятелства, други младежки структури и/или училищни общности в региона.

2. Той/Тя ще наблюдава пряко и ще се запознава с актуалните проблеми на младежта, като приема жалби и сигнали, проверява ги и се произнася по тях и/или посредничи между страните за уреждане на възникналите спорове.

3. На регионално ниво Младежки ученически омбудсман взаимодейства с Обществения посредник на територията на община Бургас, може да отправя препоръки и да инициира аргументирани предложения до местната власт, до АБМП – Бургас, съответните училищни общности, както и до различни органи и институции от местно значение, чиято дейност пряко касае младите хора (напр.: МКБППМН, Бюро по труда, Дирекция „Здравеопазване, социални дейности и спорт”, Дирекция „Младежки дейности“ към Община Бургас и др.)

4. В рамките на своите правомощия той/тя ще организира дискусии, дебати, инициативи, решаване на примерни казуси и др., като същевременно изготвя и системни доклади, отразяващи положителните и отрицателни тенденции в работата му.

5. В дейността си Младежки ученически омбудсман на община Бургас се подпомага от зам. омбудсман. Така се дава възможност на будни млади хора с гражданско самосъзнание и енергия да придобият и демонстрират организационен опит в работата с различни органи, институции и организации и да заразят с тях и други свои връстници, за да повярват, че тяхното бъдеще зависи от тях.

 

ІІІ. ИЗБОР.

1. Младежки ученически омбудсман на община Бургас и неговият заместник се избират сред учениците от 9-ти до 11-ти клас на училищата в община Бургас, като мандатът им е 1-годишен, с право да бъдат преизбирани за още един мандат.

2. Всяка двойка кандидати трябва едновременно да отговаря на следните условия и критерии:

2.1. Да са ученици в 9 – 11 клас.

2.2. Да притежават високи морални качества.

2.3. Да имат успех над „Много добър” 5.00 за предходния учебен срок.

2.4. Да нямат наложени наказания.

2.5. Да са се регистрирали надлежно и в срок за участие в избора.

3. Двойката кандидати се регистрира за участие в избора в срок от 2 седмици (14 дни) след обявяването му, като представи списък с имената и подписите на минимум 20 (двадесет души) свои симпатизанти и поддръжници – ученици и/или учители (не родители и/или др. роднини), както и 2 (две) писмени препоръки от учители, като едната задължително е от класния ръководител, удостоверяваща изискванията по т.2.3 и т.2.4. Всеки има право да подкрепи с подписа си само една номинация. Постигнатия успех се удостоверява с приложен документ за успеха на кандидата за завършен първи учебен срок, подписано от класния ръководител. Подаването на изброените документи за кандидатстване става в кабинета на Обществения посредник на територията на община Бургас, находящ се на пл. „Тройката“, Културен Дом НХК, ет.2, стая Е2.4, или като сканирани файлове на ел. поща : [email protected], като се остави номер на телефон за връзка при нужда от допълнителна информация.

4. Комисията по избора е в състав от 5 души: Общественият посредник на община Бургас, Кмета на община Бургас (или друго определено от него лице) Координатора на Асоциация Бургаски младежки парламент, Председателя и заместник председателя на Асоциацията.

5. Комисията оповестява имената на допуснатите кандидати в срок от една седмица от подаване на документите, обявява датата и часа на конкурса. След събеседването Комисията съобщава не повече от три двойки кандидати, класирали се за финал. Крайното гласуване се извършва тайно с бюлетини, върху които са изписани имената на двойките, стигнали до финал.

6. Самият избор се провежда от Комисията след приключване на събеседванията и допускането избор на максимум 3 (три) двойки кандидати, които отговарят на изискванията и са одобрени. Гласуването е тайно и става с бюлетини, върху които са изписани имената на предпочитаните кандидати. До един час след приключването на избора Комисията преброява бюлетините, изготвя протокол за резултатите и обявява спечелилата вота двойка. За избрани се обявяват кандидатите, които са получили квалифицирано мнозинство 2/3 от всички членове на изборния орган (т. е. поне 3 действителни гласа от 5-те членове на Комисията). Ако няма избрани кандидати, в рамките на следващия 1 час, се провежда нов тур. В балотажа участват първите 2 (две) двойки кандидати, получили най-много гласове на първия тур. За избрана се обявява двойката, събрала по-голям брой действителни гласове.

 

Регламентът е съобразен с принципите и политиките на ревизираната още преди 15 г. Европейска харта за участието на младите хора в живота на Общините и регионите (21. 05. 2003). Ангажирането по този начин на младите хора им позволява да имат активна роля в социалните промени, да се интегрират по-добре, а не да се затварят в себе си, да живеят заедно в хармония и да участват пряко във вземането на засягащи ги решения. Избирането на Младежки ученически омбудсман създава реални предпоставки младите хора да повярват и на себе си, и на институциите, както и да повишат своята правна култура и гражданско самосъзнание.

Коментари

Още от последните новини