Безредици в Париж: празникът на ПСЖ прерасна в улични бунтове

Безредици в Париж: празникът на ПСЖ прерасна в улични бунтове - E-Burgas.com

 

 

След категоричната победа на Пари Сен Жермен (ПСЖ) срещу Интер Милано с 5:0 във финала на Шампионската лига на 31 май 2025 г., Париж бе обхванат от вълна на улично насилие, която прерасна в масови безредици с елементи на организиран вандализъм и грабежи.

 

 

Кой участва в безредиците?

 

 

По информация от независими журналисти, видеозаписи и свидетелски разкази, в значителна част от сблъсъците са участвали младежи от предградията (banlieues) на Париж – райони с преобладаващо население от мигрантски произход, основно от Северна и Централна Африка.

 

Тези групи, според някои източници, са използвали масовото събиране на хора като прикритие за нападения срещу магазини, коли и обществени обекти. Част от тях са били маскирани и организирани чрез съобщения в социални мрежи.

 

❝Става въпрос не просто за футболни хулигани, а за целенасочени действия от маргинализирани групи, които използват хаоса, за да предизвикат напрежение и конфронтация с полицията❞

— твърди анонимен полицейски източник, цитиран от френския канал CNEWS.

 

 

Политически реакции

 

 

Министърът на вътрешните работи Жералд Дарманен заяви, че “бруталността на някои групи показва загуба на контрол в определени части на обществото”, като призова за по-строги мерки срещу „рецидивисти и агресори без документи“.

 

Някои политически фигури, включително от десния спектър, директно обвиниха миграционната политика на Франция за ескалацията на насилието. Това предизвика остри полемики в медиите и социалните мрежи.

 

 

Дебат за интеграцията

 

 

Факт е, че много от младите участници в безредиците са втори или трето поколение мигранти, родени във Франция, но отгледани в квартали с висока безработица, слаба инфраструктура и силно напрежение между полиция и местни младежи.

 

Това поставя въпроса: има ли провал в интеграцията, и ако да – чия е отговорността?

 

 

Нощта след победата на ПСЖ показа, че социалните проблеми във Франция не могат да бъдат прикривани дълго. Въпросът не е само кои участваха в бунтовете, а защо се стигна до тях. Повърхностните решения и обвинения по етническа линия не решават проблема, а само го задълбочават.

 

Галерия
Коментари

Още от последните новини