България премина към лятното часово време
На 30 март 2025 г. в 3:00 часа сутринта България премести часовниците с един час напред, преминавайки към лятното часово време. Това означава, че днес ще спим с един час по-малко, но ще се радваме на по-дълги и светли вечери.
История и регулации
Преминаването към лятно и зимно часово време в България е регламентирано с Постановление №94 на Министерския съвет от 13 март 1997 г. Според него всяка година в последната неделя на март се въвежда лятно часово време, а в последната неделя на октомври се връща астрономическото (зимно) време.
Въздействие върху транспорта
Смяната на времето оказва влияние върху разписанията на обществения транспорт. Например, при преминаването към лятно часово време, влаковете, които се движат след 3:00 часа, генерират виртуално закъснение от 60 минути. Поради това БДЖ нанася корекции в разписанията на някои влакове, като те заминават по-рано от началната гара.
Дебати за бъдещето на смяната на времето
В Европейския съюз продължават дискусиите относно необходимостта от сезонната смяна на часовото време. През 2018 г. Европейската комисия предложи прекратяване на тази практика, но до момента не е постигнато единодушие между държавите членки. Така, засега, България и останалите страни от ЕС продължават да местят часовниците два пъти годишно.
Съвети за адаптация
Смяната на времето може да повлияе на биологичния ритъм на хората. За по-лесна адаптация се препоръчва постепенно изместване на времето за лягане и събуждане, избягване на кофеин и тежки храни преди сън, както и увеличаване на излагането на естествена светлина през деня.
Следващата смяна на времето ще бъде на 26 октомври 2025 г., когато ще се върнем към астрономическото време, премествайки часовниците с един час назад.