
Малко от нас се замислят, защо сурвачката трябва да е от дрян. Знаем,че това са ни завещали нашите баби и дядовци. Че от край време от дряновата пръчка се изработват сурвачките.
Познатият сурвакарски ритуал се е появил още преди християнството, но продължава да съжителства с християнската традиция. И е част от честванията на Ваильовден.
Според народната традиция млади момчета -сурвакари, обикалят в първия ден на Новата година и "налагат" за здраве и берекет. Смята се , че точно сурвачката носи здраве, защото е направена от дрян-дървото, което първо разцъфва -още в края на януари. Затова се счита, че дрянът е жилаво дърво, което символизира здраве и устойчивост. Другото значение на сурвачката е изобилие и плодородие. ето защо тя се украсява с плодове, семена, зърна, ядки, кравайчета, вълна, червен конец. И никога не трябва да се украсява с изкуствени материали. Според традицията, след ритуала сурвакане, сурвачката трябва да се изгори. Но преди това , тя не трябва да бъде осквернявана-тъпкана, мачкана, ритана.
Днес не само момчетата сурвакат за здраве. Днес сурвакането изцяло е преминало в компетенцията на децата и носи веселие и забава в семейството.
Всеки може сам да си направи сурвачка от дрян. Не само хората, които живеят по селата. По пазарите в града, предприемчиви търговци предлагат клоните от жилавото дърво. И така с малко въображение и според повелите на народната традиция, изобретателните могат да сътворят чудеса!