Всеки новодиагностициран диабетик задължително трябва да посети съдов хирург

Всеки новодиагностициран диабетик задължително трябва да посети съдов хирург - E-Burgas.com

Всеки новодиагностициран диабетик над 45-годишна възраст задължително трябва да посети съдов хирург. Диабетът уврежда съдовете, има невидими промени, които протичат без симптоми, затова квалифицираният преглед е необходим, съветва доц. д-р Валентин Василев, началник Клиника по съдова хирургия в УМБАЛ Бургас. Тук най-често попадат диабетици с вече усложнено диабетно стъпало, неправилно лекувани и късно насочени.

„Още в доболничната помощ диабетиците съвсем неправилно се насочват към определени лекари и струкури, които  нямат никакъв опит в лечението на диабетното стъпало. Говорим за частни болници и общи хирургии. Усвояват се клинични пътеки, а пациентът още недоизлекуван се изпраща на следващото място. Самите диабетици също нямат знанието как трябва да се лекуват", посочва специалистът.

Повече от половината диабетици развиват диабетно стъпало – усложнение, което засяга стъпалата, води до тяхната нечувствителност, изтръпване, слабо оросяване, поява на рани, а впоследствие – гангрени, флегмони. В най-тежките случаи се стига до ампутации. Прегледът е необходим още преди появата на каквито и да е било проблеми със стъпалата, защото измененията на съдовете не се виждат с просто око.

„За съжаление пациентите пристигат при нас с тежки инфекции, гангрени. И ние не можем да направим нищо, освен да изрязваме, т.е. да осакатяваме тези пациенти. Категорично не трябва да се стига до това! Правилният момент е всеки новодиагностициран диабетик тип 2 над 45 години задължително да мине на консултация при съдов хирург възможно най-бързо. Често тези хора нямат никаква самодисциплина – те не живеят с мисълта, че са болни, не пазят диета, не обръщат внимание на хигиената на долните си краници, не следят кръвната захар. Парадоксът е, че именно заможни и успели хора са най-недисциплинираните диабетици", споделя наблюденията си доц. Василев и предупреждава, че неглижирането на собственото здраве води до ранни ампутации, които могат да бъдат избегнати.

На 14 ноември по инициатива на Международната диабетна асоциация се отбелязва Световният ден за борба с диабета. Тази година посланията са насочени към семействата и влиянието на болестта върху живота не само на болния, а и на неговите близки.

Коментари

Още от последните новини