Повече от Пациентите с рак приемат хранителни добавки и/или мултивитаминни комплекси. И в около 70% от случаите лекуващият лекар не знае, че пациентите му използват някаква версия на такава „съпътстваща терапия“, защото не е информиран за това. Интересно е, че жените и хората с доста високо образование най-често предпочитат добавките, а изборът в тяхна полза зависи и от вида на откритата злокачествена неоплазма.
Приемът на витамини по време на лечение на рак изглежда най-естественият и безопасен - ние получаваме тези вещества от храната, което означава, че големи дози от тях не могат да навредят, а само укрепват тялото.
Някои от често срещаните ЗАБЛУДИ относно хранителните добавки са:
-Билките са напълно безопасни;
-Натурални, естествените средства нямат нежелани взаимодействия и безопасни във всяка доза, не изискват консультация с лекар и висококачествени и тестввни ща безопасност и ефективност.
В действителност хората са много по-сложни и „повече” в случая не означава „по-добре”. А самите витамини или хранителните добавки не са толкова прости: в организма те участват в различни биохимични процеси и ефектът им върху поведението на туморните огнища не винаги е недвусмислен.
Тяхното взаимодействие в организма и възможните им ефекти остават неизвестни.
Помагат ли витамините при лечение на рак?
Витамин А и рак на белия дроб
Витамин С и колоректален рак
Витамин Е
Витамин D
витамини от група В
Помагат ли витамините при лечение на рак?
И след този въпрос много пациенти веднага задават следващия: „Кои са най-добрите витамини за онкология?“
Въпреки това, което веднъж казаха химикът Линус Полинг и привържениците на ортомолекулярната медицина, няма доказателства, че витамините могат да лекуват рак. В някои случаи има само скромни научни доказателства за ползите от витамините в комбинация с химиотерапия. Но има много повече информация за вредата от приема на такива хранителни добавки от онкоболни. Ето защо, на първо място, пациентите трябва да зададат на лекарите друг въпрос: какви витамини не трябва да се приемат за онкология?
Витамин А и рак на белия дроб
Ретиноидите (форми на витамин А или подобни вещества) нямат доказателства за ефективност при лечение на рак при хора, освен в един случай на промиелоцитна левкемия. Заболяването обикновено се лекува с химиотерапия и ретиноева киселина (естествен метаболит на витамин А). Що се отнася до намаляването на риска от рак с ретиноиди, бета-каротинът, например, не е добра помощ тук. Ако се приемат в допълнение, пушачите имат леко повишен риск от развитие на рак на белия дроб.
В същото време едно проучване от 2015 г. установи, че витамин А може да помогне на витамин D да предотврати рак на белия дроб при пушачи.
Като цяло резултатите от проучвания, изследващи ефектите от приема на витамин А и ретиноиди върху риска от рак, са смесени. В някои експерименти (въпреки че не са проведени върху хора, а върху клетъчни линии и животни) е показано, че тези вещества потискат развитието на рак на кожата, гърдата, устната кухина, белия дроб, черния дроб, стомашно-чревния тракт, простатата и пикочните пътища.
В други проучвания учените са открили, че антиоксидантните хранителни добавки, включително бета-каротин, нямат защитен ефект и дори могат да увеличат смъртността сред пациентите с рак. Освен това витамин А и ретиноидите са токсични във високи дози.
Витамин С и колоректален рак
Витамин С е много популярен сред привържениците на ортомолекулярната медицина. Подобно на други витамини, не е доказано, че е ефективен при лечение на рак, но някои доказателства сочат, че може да подобри качеството на живот на пациентите с рак. Интравенозното приложение на витамин С при пациенти с рак на гърдата и рак на яйчниците подобрява общото им състояние по време на химиотерапия или лъчетерапия.
Въпреки това, при лечението на миелоидна левкемия, рефрактерен колоректален рак с метастази и меланом с метастази, химиотерапевтичните лекарства в комбинация с витамин С предизвикват сериозни странични ефекти и влошават хода на заболяването. Освен това високи дози витамин С не трябва да се използват от хора с бъбречно заболяване: това може да доведе до камъни в бъбреците или бъбречна недостатъчност.
Като цяло за първи път се заговори за витамин С като вещество, способно да унищожава раковите клетки, през 70-те години на миналия век. Наистина, резултатите от първите проучвания по тази тема се оказаха много обнадеждаващи. Въпреки това последвалите големи рандомизирани проучвания не показват полза от аскорбиновата киселина за пациенти с рак. В момента няма нито една сериозна голяма работа, която да потвърди това.
Въпреки това учените наскоро възвърнаха интереса към витамин С като противотуморно средство. Това до голяма степен се дължи на работата на изследователи от държавния университет на Айова, публикувана в началото на 2017 г. Авторите посочват, че витаминът може да атакува раковите клетки само ако присъства в кръвта във високи концентрации, което е трудно постижимо, когато се приема през устата (т.е. чрез поглъщане). Ако аскорбиновата киселина се прилага заобикаляйки червата - интравенозно - тогава нейната концентрация в кръвта ще бъде 100-500 пъти по-висока. Витамин С се разгражда в тялото, за да образува водороден пероксид, който уврежда тъканите и ДНК. Туморните клетки имат ниска активност на ензима каталаза, така че не могат ефективно да разграждат пероксида и страдат повече от нормалните клетки.
Резултатите от тази работа не трябва да се приемат като призив за спешно приемане на витамин С в високи дози или интравенозно приложение. Нека повторим: все още няма реални, надеждни доказателства, че това помага за предотвратяване или лечение на рак. В допълнение, високите дози аскорбинова киселина - 2000 mg на ден или повече - могат да доведат до странични ефекти като главоболие, диария, киселини, гадене. При продължителна употреба някои хора развиват камъни в бъбреците.
Витамин Е
Няма доказателства, че витамин Е помага в борбата с рака. Що се отнася до предотвратяването на развитието на рак, от това вещество е открита малка полза, по-скоро повече вреда. Няколко проучвания са установили, че приемането на високи дози витамин Е леко намалява риска от колоректален рак, но значително увеличава риска от рак на пикочния мехур, стомаха и простатата.
Според изследвания антиоксидантите (витамини А, С, Е, бета-каротин, селен) повишават смъртността при някои онкологични заболявания. Радиационната терапия и едновременното приложение на витамин Е и бета-каротин увеличават смъртността от рак на главата и шията. Лекарите също смятат, че антиоксидантите могат да взаимодействат с лекарствата за химиотерапия и да влошат ефекта от лъчетерапията.
Но има малка муха в мехлема. През 2018 г. изследователи от Националния институт по рака проведоха проучване, включващо 26 000 мъже над 50 години и жени над 55 години. Участниците бяха разделени на четири групи: на едната редовно давани витамин D и плацебо, на втората - омега-3 ненаситени мастни киселини, на третата - витамини и ненаситени киселини, а на четвъртата - две плацебо. След периода на наблюдение се оказа, че в групите, получавали и не приемали витамин D, приблизително еднакъв брой участници развиват рак и умират от него. Учените продължават да наблюдават и може би с времето ще се появи разлика.
Известно е, че ниските нива на витамин D в кръвта са свързани с повишен риск от други видове злокачествени тумори, по-специално рак на дебелото черво и пикочния мехур.
Малки проучвания са установили, че приемането на витамин D3 намалява скоростта на нарастване на простатно-специфичния антиген, маркер за рак на простатата. Въпреки окуражаващите данни в ранните проучвания обаче, по-големи проучвания не са установили, че витамин D3 подобрява ефективността на химиотерапевтичните лекарства при лечение на рак на простатата.
витамини от група В
Сега нека поговорим дали е възможно да се приемат витамини от група В за онкология.
Приемът на витамини от група В практически няма ефект върху риска от развитие на рак, според резултатите от мета-анализ, публикуван през август 2016 г. В анализа са включени рандомизирани контролирани проучвания, включващи 74 498 пациенти. Учените откриха, че приемането на добавки с витамин B няма ефект върху заболеваемостта от рак или смъртността от рак. Единственият установен ефект е, че приемането на витамини от група В намалява риска от развитие на кожен меланом.
Проучванията върху отделните витамини в тази група дават противоречиви резултати. Например, смята се, че състоянието на пациентите с рак и хода на заболяването се влияят негативно от дефицита на витамин В12 (цианокобаламин), тъй като той участва в хемопоезата. В същото време има научни доказателства, които потвърждават, че допълнителният прием на витамини B6 и B12 повишава риска от рак на белите дробове при мъжете, особено при пушачите. И едно проучване, публикувано през 2012 г., установи, че дефицитът на витамин B6 повишава риска от развитие на рак, докато високите му нива в диетата имат защитен ефект.
Основните проучвания не са проведени върху хора. Някои изследвания показват, че фолиевата киселина помага за справяне с онкологията, докато други показват, че насърчава растежа на тумора. Във всеки случай високите дози фолиева киселина могат да взаимодействат с метотрексат и други подобни химиотерапевтични лекарства, така че е по-добре да не приемате витамин В9 сами.
Притеснителни новини
На 19 декември 2019 г. Journal of Clinical Oncology публикува резултатите от малко проучване. 1134 пациенти с ранен стадий на рак на гърдата с висок риск от рецидив се съгласиха да попълнят въпросници, посочващи кои витамини и хранителни добавки са приемали по време на лечението. След това те бяха наблюдавани и бяха регистрирани случаи на рецидив и смърт.
Резултатите бяха както следва:
Пациентите, които са приемали антиоксиданти (включително витамини А, С и Е) преди и след химиотерапия, са имали 41% по-голяма вероятност от рецидив и 40% по-голяма вероятност от смърт.
Приемът на антиоксиданти само преди или само след химиотерапия не е повлиял на резултатите от лечението.
Възможно ли е да приемате витамин B12, ако имате рак? Пациентите, които са приемали добавки с витамин B12 преди и по време на лечението, са имали 83% по-голяма вероятност от рецидив и два пъти по-голяма вероятност от смърт.
Приемът на добавки с желязо преди и по време на химиотерапия повишава риска от рецидив с 91%.
Хората, които са приемали омега-3 мастни киселини преди и по време на химиотерапия, са имали 67% по-голяма вероятност да получат рецидив на рака.
Приемът на мултивитамини обаче не повлия на резултатите.
Твърде рано е да се правят окончателни изводи, но тези данни карат да се замислим и изискват допълнително проучване на въпроса.
Въпреки че витамините са необходими за нормалното функциониране на човешкото тяло, тяхното значение не бива да се надценява. Това не са лекарства и със сигурност не са панацея. Иначе отдавна щяха да са включени в протоколите за противотуморна терапия. Ракът може да се бори ефективно само с помощта на специални лекарства, предписани от онколог. И ако решите да приемате едновременно витамини или други хранителни добавки, първо трябва да се консултирате с вашия лекар или поне да го уведомите. Лекарят ще ви каже кои биологично активни лекарства и вираминни комплекси могат да се приемат в конкретен случай и кои витамини не могат да се приемат с онкология.
Автор: д-р Базарова, КОЦ - Бургас
Източници:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/
https://www.cancercouncil.com.au/
https://www.mayoclinic.org/
https://www.sciencedaily.com/
https://www.cancercouncil.com.au/
https://www.webmd.com/
https://www.medicalnewstoday.com/
https://www.cancer.gov/
https://www.breastcancer.org/
https://journals.lww.com/
https://theconversation.com/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/