Кой е по-голям будала - чужденците пият евтино, ние ги крадем скъпо
[caption id="attachment_55197" align="aligncenter" width="520"] Вероятността да се събудиш с махмурлук, но без портфейл е доста голяма[/caption]
Краят на лятото се вижда, но по традиция точно последните седмици на август са най-активните за почивка на морето. Хотелите по курортите ни се пръскат по шевовете, а в много от тях няма свободни места до средата на септември. В Слънчев бряг легловата база също е почти заета, а до този извод може да стигнете и без да гледате официалните статистики за туризма в България. Достатъчно е да хвърлите едно око на ежедневната криминална хроника от полицията, в която са описани всички регистрирани престъпления. Сред тях преобладават кражби – от портмоне с няколко евро банкноти, до ошушкана хотелска стая, от която липсват пари, телефони, апарати и дори дрехи. Има и доста информации за наркотици, най-често трева и амфетамини, които също са залавяни в различни количества.
От всичко това можем да си извадим един извод – в Слънчев бряг животът ври и кипи.
В началото на сезона от там обявиха, че ще залагат на нов имидж и ще се разграничат от алкохолния и секс туризъм, с които е известен курорта. В ранните пролетни месеци дори беше организирана екскурзия от няколко хиляди австрийски пенсионери, които да се поплицикат във все още хладните води на Черно море. Това трябваше да създаде една спокойна и семейна атмосфера в курорта, който често е сравняван с библиейските Содом и Гомор през лятото. Причините за този прякор, се крие колкото в туристите, толкова и в нас, като домакини.
Те
[caption id="attachment_55198" align="alignleft" width="300"] Алкохолът е толкова евтин, че буквално се лее[/caption]
Какво правят чужденците в Слънчев бряг? На този въпрос наскоро отговориха самите англичани, които написаха скандална статия „От България до Вулгария“, където подробно описаха всички забавления в курорта, като наблегнаха най-вече на евтиния алкохол и леснодостъпните секс услуги по морето. Така те без да искат, се оповаха на българската поговорка „Не е луд тоя, който яде баницата, а тоя, който я дава“ и почти оневиниха своите съграждани, които едва ли не бяха описани като жертви на покварата в България.
Фактът обаче не може да се отрече. Достатъчна е една нощ в Слънчев бряг, за да видите, че митовете са реалност, а снимките и клипчетата, които се разпространяват в Интернет, не са монтаж. Алкохолът буквално се лее, хора спят по тротоарите, а в дискотеките се разиграват сюжети от филми за възрастни. На някои картинката не им харесва, други пък ги привлича. Туризмът си е туризъм и това не може да се отрече. Евтиния алкохол и препълнените дискотеки по един или друг начин взимат пари от джоба на чужденците и ги трупат в българската икономика. Такава баница искат от чужбината, така баница им даваме.
Мисъл, която вероятно успокоява много хотелиери и ресторантьори в Слънчев бряг, които искат да оправдаят бизнеса си.
Ние
[caption id="attachment_55199" align="alignright" width="294"] Докато чужденците се забавляват, българите имат по-важни задачи...[/caption]
Чужденците пият, пушат, друсат се, развратничат и дори скачат от балкони – това го разбрахме. Къде се вписват българите в тази картинка? Или съгражданите ни знаят как да пият, или отиват в курорта с други цели, защото пияни и припаднали нашенци там почти няма. Докато англичани, руснаци и немци се отдават на похот, който им е разрешен само няколко дни в годината, българите виждат пазарната ниша, която се отваря пред тях. По-досетливите се сещат, че пияните и наивни чужденци са лесна плячка за обир. Освен това имат повече пари от средностатистическата бабичка, на която можеш да дръпнат чантата в Бургас. И точно, когато почерпеният англичанин е помислил, че е ударил кьоравото с евтината почивка в България, изведнъж осъзнава, че е останал без „Айфон“, а евтиният алкохол вече не е толкова евтин, тъй като портфейла му липсва.
Разбира се не е необходимо да един турист да е пил, за да бъде ограбени в Слънчев бряг. Може просто да остави чантата си без надзор за 5 мин, може да се прибира от дискотека в тъмна и неосветена уличка, може да бъде измамен от непълнолетни момчета, представящи се за охрана на комплекса или от съблазнителни девойки, които му шепнат възбуждащи неща на ушенце. По един или друг начин вероятността да дава обяснения в полицията в Несебър е голяма.
Кой печели?
И тук трябва да се запитаме – кой печели и кой губи от това нещо? Излиза, че те идват да се напият в България, от което ние се оплакваме. После обаче ние ги ограбваме, от което те се оплакват. Един чужденец, разделил се със спестяванията си за почивка и скъпия си мобилен телефон, едва ли ще се върне отново тук. „Да, една бира е едно евро...“ ще каже той, когато се прибере и гузно заразказва историята на приятелите си, „....но може да ти излезе и сто евро, освен ако портфейла ти не е закачен с верига“ ще допълни той.
Излиза, че всички губят от тази история. И ако това е така. трябва помислим: Кой е по-голям будала – те или ние?
снимки: blitz.bg