Трой, Мичиган – 5-годишно момче загина при експлозия на хипербарна камера в медицински център в Трой в петък сутринта.
Според местните власти инцидентът е станал малко преди 8:00 ч. в The Oxford Center, който предлага различни медицински терапии, включително хипербарна оксигенация. При пристигането си на мястото, спасителните екипи са открили детето безжизнено вътре в камерата. Майката, която също е била в стаята, е получила наранявания на ръцете.
Причини за инцидента
Хипербарните камери работят с 100% кислород при повишено налягане, което ги прави изключително запалими. Въпреки че инциденти от този вид са редки, властите провеждат разследване, за да установят точните причини за експлозията.
„Никога не сме отговаряли на подобен инцидент преди“, заяви лейтенант Кийт Йънг от пожарната в Трой.
Реакция на медицинския център
От The Oxford Center заявиха:
„Това е изключително труден ден за всички нас. Безопасността на децата е наш приоритет и за 15 години никога не сме имали подобен случай. Ще съдействаме на разследващите органи, за да разберем как и защо се е случило това.“
Разлики в безопасността на хипербарните камери
След трагедията експерти в България също коментираха случая, посочвайки съществените разлики в използването на хипербарни камери в САЩ и Европа.
Според тях еднопостовите барокамери, които се изпълват изцяло със 100% кислород, почти не се използват в България именно поради високия риск от експлозия. В страната и в повечето европейски държави се прилагат многопостови барокамери, при които кислородът се подава чрез маски, което значително намалява опасността от запалване.
Този тип барокамери се считат за по-безопасни, тъй като средата вътре остава изпълнена с нормален въздух, а не с чист кислород, който е силно запалим. Според специалистите това е една от основните разлики между американските и европейските практики в хипербарната терапия.
Трябва да се отбележи, че при всички подобни инциденти случили се в света, които са по-малко от пръстите на едната ръка, винаги проблемът е тръгвал при внасяне на забранени материали в барокамерата.
Българските експерти съветват винаги да слушаме инструкциите на техниците/оператори на барокамерата какво може да внясяне в нея и да се съобразяваме с изискванията за безопасност.
Подкрепа за семейството
Момчето, идентифицирано като Томас Купър от Роял Оук, е описано в дарителска кампания като „умно и очарователно дете, което обичаше да тича, да плува и да изследва света“.
Адвокатската кантора Fieger Law вече представлява семейството и обяви, че ще разследва инцидента и ще настоява за по-строги регулации за безопасността на хипербарните камери.
Трагедията повдига въпроси относно безопасността и надзора върху терапиите с хипербарен кислород. Разследването продължава, а местните власти уверяват, че ще направят всичко възможно подобен инцидент да не се повтори.