Специализантите в общинските болници на Бургас – между безгласността и бягството

 Специализантите в общинските болници на Бургас – между безгласността и бягството - E-Burgas.com

 

 

Община Бургас официално изпрати писмо подписано от кмета на Бургас г-н Димитър Николов до управителите на общинските болници с искане за обратна връзка относно състоянието на специализантите – младите лекари, които се обучават и работят в системата. На пръв поглед – добра инициатива. На практика – пореден пример за това как формално се “проучва” ситуацията, без да се засяга реалната ѝ същност.

 

Писмото е адресирано не до самите специализанти, а до ръководителите на лечебните заведения – същите тези, които в редица случаи са източник на неравенство, напрежение и откровено дискриминационно отношение към младите лекари. Очевидно, ако целта е да се получи обективна картина, тя няма как да бъде изградена само чрез каналите на началството.

 

Решението е просто: анонимна анкета до самите специализанти. Само тогава ще излязат наяве истинските проблеми – а те не са малко. Данните и свидетелствата сочат към сериозни разминавания в натовареността и отговорностите между специализантите в различни отделения. В едни случаи те поемат нощни дежурства и тежки смени, докато други – по “вътрешна преценка” – са изцяло освободени от това. Ръководителите често определят графиците по лични симпатии, а не по принцип на равнопоставеност.

 

В някои болници специализантите поемат целите отделения през нощта, докато началниците не само не дежурят, но и избягват съботно-неделни смени. Същевременно младите лекари са принудени да работят без ясни критерии за оценка на труда си и нерядко – унижавани пред пациенти и колеги. Това оказва влияние върху качеството на обучителния процес. По отношение на заплащането, критерия за изплащането на пътеки е абсолютно неясен за специализантите и често също едни да дискриминирано спрямо други или техните ръководители. 

 

Резултатите не закъсняват – огромна част от специализантите, веднага след като придобият специалност, напускат не само болницата, но и Бургас. Това се случва и още докато са специализанти - някои от тях отиват в частни болници където получават нормално отношение и обучение. Градът губи обучени кадри, вложил е време, ресурси и обществени средства в тяхното образование, а системата продължава да се върти в порочен кръг – нови млади лекари идват, сблъскват се с остарели и враждебни порядки, и си тръгват при първа възможност.

 

Общината трябва да се намеси решително. Не с писма до директорите, а с реални действия:

 

  • анонимна анкета сред всички специализанти в общинските болници
  • проверка по отделения относно разпределението на нощни и почивни дежурства
  • срещи с младите лекари без присъствие на началниците им
  • механизъм за подаване на сигнали при неравно третиране

 

 

Защото ако искаме Бургас да има бъдеще като здравен и академичен център, трябва първо да покажем уважение към тези, които изнасят здравеопазването на гърба си – младите лекари.

 

Коментари

Още от последните новини