Синята чума е на прага на Европа, пише сайтът TruthDive. За фатални последствия предупреждават учените, които обаче не се наемат да изчислят размерите на бедствието. Хората, които е докопала опасната бактерия "Синтия" са с вътрешни кръвоизливи, множество язвени кожни лезии и изпитват нечувани страдания.
Симптомите на болестта наподобяват точно тези на чумата, а лекарство няма. Най-вероятно за това новото име на първата успешно синтезирана бактерия е "синята чума".
Специалистите микробиолози казват: "Това е несериозно". Но както би казал световноизвестният ерудит Умберто Еко обаче, като във всеки мит и в мита "Синтия" има и доза истина.
Бактерията се храни с петрол. Това не е необичайно. В света има стотици микроорганизми, които правят точно това. Благодарение на тях природата се възстановява от замърсявания. Уникалното при "Синтия" е, че тя е първата напълно изкуствено създадена бактерия и е дело на J. Craig Venter Institute. Това е американска неправителствена научна структура, в която работи дори Нобеловият лауреат Хамилтън Смит. Основана е от Крейг Вентър през 2006 г. Създаването на "Синтия" отнема години работа на 20 учени и над $40 млн. Бактерията е готова през 2010 г., когато става и огромният разлив на нефт в Мексиканския залив. Според световната конспирация тя е пусната във водата, за да изяде петрола. Съвсем скоро обаче се оказва, че лакомата бактерия изяжда всичко живо, до което се докопа.
Антибиотик за нея пък няма. Така съвсем скоро тя ще унищожи целия свят.
В момента вече е на границите на Стария континент. До там бактерията е стигнала преди няколко дни чрез океана, навлизайки в течението Гълфстрийм. То започва от Мексиканския залив и едното му разклонение стига до Европа, съобщава "Стандарт". Според конспираторите в България бактерията може да попадне чрез дъжда. "Това е най-малкото некомпетентно", заяви проф. Тодор Кантарджиев, шеф на Националния център по заразни и паразитни болести.
"Синтия" не е единственият апокалиптичен здравен мит. В неговата основа са всички противници на генното инженерство и по-точно на развитието на науката. Подобна е и съдбата на ваксините. И до ден днешен в света има силно настроение срещу ползата от имунизациите. То е доста изявено в САЩ. Понякога в митове се превръщат и реални заплахи. Това става, когато се окажат преувеличени. Такъв беше случаят с птичия грип или със свинския. Дали заради комерсиалните интереси на фармацевтичната индустрия или по непредпазливост, предвещаваните пандемии така и не дойдоха реално.
За сметка на това се появиха подозрения, че експерти на СЗО са защитавали производителите на лекарства. Техните печалби от истерията през 2009-2010 г. се оценяваха на повече от 7 милиарда евро. Каквито и да са мотивите за граденето на подобни митове, едно е сигурно - те са опасни, защото свалят доверието на хората във властите, науката и в реалните заплахи. Така накрая може да се окажем изненадани от някоя истинска чума.