Розовият наркотик: опасностите на дизайнерските вещества

Розовият наркотик: опасностите на дизайнерските вещества - E-Burgas.com

 

Дизайнерските наркотици са все по-често срещани в Европа и България, а един от най-обсъжданите сред тях е т.нар. „розов кокаин“. Но какво всъщност представлява той и защо се нарича „наркотикът убиец“?

 

Какво е розовият кокаин?

 

Въпреки името си, розовият кокаин обикновено не съдържа кокаин. Това е синтетична смес, която може да включва вещества като MDMA, кетамин, екстази, а в някои случаи дори опасния фентанил. Експерти предупреждават, че този коктейл е изключително рисков за здравето и живота на потребителите.

 

„Основната цел на производителите е да създадат продукт, който изглежда и мирише привлекателно, за да привлече млади хора. За съжаление, това често води до тежки последствия, включително смърт“, споделя Желяз Турлаков, експерт по зависимости.

 

Как се разпространява?

 

В България този вид дизайнерска дрога не е новост, макар че най-често срещаната форма тук е розовият метаамфетамин, известен като „пико“. Той е по-достъпен и по-евтин в сравнение с „розовия кокаин“, който се разпространява в западноевропейските страни.

 

На Черноморието, където има голям поток от чуждестранни туристи, пазарът за по-екзотични наркотици е значително по-развит. Същото важи и за столицата, където според експерти случаите на отравяния с фентанил са се увеличили двойно в сравнение с минали години.

 

Рисковете от употреба

 

Страничните ефекти от употребата на тези вещества са сериозни. Те варират от безсъние и психоза до депресия и гърчове. Фентанилът, който често е част от тези смеси, е особено опасен, тъй като дори минимални дози могат да бъдат фатални.

 

„Много от младите хора не осъзнават, че експериментирайки с тези вещества, рискуват живота си. Липсата на контрол върху съдържанието прави всяка доза руска рулетка“, отбелязва Александър Панайотов от Националния фокусен център за наркотици.

 

Има ли лечение?

 

Лечението на зависимостта към дизайнерски наркотици е изключително трудно и често изисква дългосрочни усилия както от страна на потребителя, така и от специалистите. Според Тодор Желязков от центъра за лечение на наркомании във Варна, липсата на достатъчно ресурси и програми в страната допълнително усложнява процеса.

 

„Тези хора имат нужда от подкрепа, но за съжаление много от тях не я получават навреме“, казва Желязков.

 

Как да се предпазим?

 

Информираността е първата стъпка към предотвратяване на употребата на опасни вещества. Родителите, училищата и обществените организации трябва активно да участват в разговорите за рисковете, свързани с дизайнерските наркотици.

 

Докато търсенето на „розовия кокаин“ и други подобни вещества продължава, опасността от трагични инциденти остава. За да се справим с този проблем, е необходимо не само усилия на институциите, но и промяна в обществените нагласи към употребата на наркотици.

 

Галерия
Коментари

Още от последните новини