Сурови обвинения заради КТБ се стовариха върху БНБ от бизнеса, синдикатите, омбудсманът и общественици.
Всички са се обединили около искането да бъде намерено незабавно решение за банката и да се потърси отговорност от виновните.
Пряко или косвено са засегнати над 500 000 български граждани от проблемите в КТБ, заяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев. По думите му, 8% от средствата в банковата система не работят. Велев настоява да се проведе разследване дали няма престъпни действия от страна на управителя на БНБ.
"Българската народна банка не е зависима от законите, а от някой друг.
Докато ръководството не бъде сменено с независими хора, някой трябва да ги кара да си вършат работата”, коментира Велев. Той посочи, че се правят усилия за разрешаването на казуса, включително от главния прокурор.
Според него, с проблема може да се заеме и Съветът за финансова стабилност, който включва управителя на БНБ, министъра на финансите и председателя на Комисията за финансов надзор (КФН).
Председателят на БСК Сашо Дончев отбеляза, че бедствието КТБ е общонационален проблем и колкото повече се бави БНБ с решение, толкова е по-малка вероятността КТБ да отвори отново врати.
Той се противопостави твърдо на идеята КТБ да бъде спасявана с обществени средства и призова за свикване на Консултативния съвет по фискална стабилност.
По думите му,
би могло да се върнат и влоговете, които не са гарантирани по закон (гарантирани са влогове в банките до 100 000 евро).
Искаме да катализираме дейността на трите институции и комуникацията между тях, каза представителят на синдикатите Николай Ненков. Дончев допълни, че има възможност блокираните средства да заработят и да се превърнат в капитал на банката.
Според него не може тарикатлъкът на една група хора да бъде плащан от цялото общество. По думите му, ако обществото не намери солидарност в решаването на този проблем, то той ще повлече още много други и ще стане страшно.
BPost.bg