
Три курса за водни спасители провежда БЧК - Бургас, съобщи Васил Загорчев, специалист по водно спасяване към червенокръстката организация пред "Фокус".
В момента се провеждат два курса за спасители на басейн и един за спасители на открити водни площи, море. Общо обучаващите са около 55 души.
Той уточни, че в първата седмица на май ще започне още един курс за спасители на басейн, а ако има желаещи до началото на летния сезон може да започне и втори курс за спасители за море. Засега 110 спасители за басейн са се обучили за тази година в курса, който завърши миналия месец.
Загорчев каза също, че въпреки че е рядкост, но все пак има кандидат-спасители, които не могат да покрият нормативите, но все пак на поправителните изпити успяват да направят това. „Продължава да е по-голям броят на кандидатите, които искат да станат спасители на басейн. Това е така, защото критериите са по-лесни откъм плувна подготовка, докато спасителите на море трябва да имат по-постоянни умения, по-добра плувна култура и физическа издържливост, за да се справят с нормативите които са по-тежки. По-малко са кандидат-спасителите за море, но правим всичко възможно да привличаме такива”,обясни той.
По принцип първо се търсят спасители от хотелските комплекси, спасители за басейни, защото там първо може да започне сезона, а по морските плажове той започва в началото на юни.