Тези дни един депутат втрещи целокупния български народ с откровения си коментар във фейсбук срещу Кубрат Пулев час преди да се качи на ринга срещу страшилището Владмир Кличко. Според никому известният Антони Тренчев от Реформаторския блок Кобрата бил лош човек, защото го виждал по барове и дискотеки да мародерства невинни хора. И заради това нямало да му стиска палци да спечели. Депутатът Тренчев наистина може и да има лични впечатления от Кобрата, за да гради такова мнение за него, в пълното си право е и да го споделя в социалната мрежа напук на всеобщата българска еуфория.
В чисто политически план обаче най-много той и неговите колеги от РБ би трябвало да стискат палци на Кубрат Пулев. И не от патриотични подбуди, а защото реформаторите са част от управляващото мнозинство, на което тепърва ще му трябват хора като Кобрата и Крисия. Именно такива таланти като тях независимо в коя област ще са нужни на управляващите да отвличат народното недоволство към телевизора от реформите, в които Бойко Борисов и компания се кълнат, че ще правят. И ако те са истински, наистина ще болят и на хората ще им трябва доза опиянение, за да ги понасят по-леко. А какво по-хубаво от това дори за един ден да забравиш за празния хладилник и скъпия ток, закотвяйки се пред телевизора с надеждата една малка частица от България да победи някъде по света.
За да имат какво да коментират на другия ден хората, иначе току виж започнали да се събират по градинки и площади да плюят правителството - колко му е оттам да се прехвърлят на улицата и ето ти ги февруарските събития от 2013 г. Правителството пада, а гаранция за реформаторите че ще се появат отново в следващия парламент няма. В неистовото им желание за власт, Бойко Борисов ги пързулна като им даде най-тежките ресори, които автоматично ги превръшат в бушони за горене при една правителствена криза.
Затова реформаторите трябва най-много да искат в следващите месеци да се появяват повече хора като Кобрата и Крисия. Тогава "пиянството на един народ" ще ги спаси. Както стана през лятото на 1994 г. Четвъртото място на Пеневата чета на светолното по футбол в САЩ удължи с още два месеца живота на правителството на Любен Беров, което бе готово да падне още през май, когато се появиха първите палаткови лагери срещу ширещата се престъпност, безработица и поскъпващия долар. Даже шефът на генщаба Любен Петров говореше за военен преврат, но след гола на Лечев срещу Германия народният гняв прерастна в невиждана дотогава фиеста с трибагреници по улици и площади
Велко Тасев