Не бързайте да изправяте човек, който е паднал – какво трябва да направим първо?

Не бързайте да изправяте човек, който е паднал – какво трябва да направим първо? - E-Burgas.com

 

В градската среда често ставаме свидетели на случки, при които някой внезапно пада – на улицата, в парка, пред магазина. Рефлексът на околните обикновено е да се втурнат и да го изправят възможно най-бързо. И макар това да идва от добронамереност, подобна реакция може да бъде не просто неадекватна, а и опасна.

 

Първото нещо, което трябва да направим, е да се доближим бързо и спокойно до човека, но без да го пипаме.

Контактът започва с думи:

„Добре ли сте?“,

„Чувствате ли болка някъде?“,

„Знаете ли защо сте паднали?“

 

Целта ни е да преценим състоянието на човека, без да го разместваме. Не знаем дали се е спънал, или е изгубил съзнание за момент, дали е получил инсулт, дали има счупване, или нещо още по-сериозно. Всяко движение, особено насилствено изправяне, може да влоши състоянието му.

 

Защо не трябва веднага да го изправяме?

 

  • Възможно счупване – ако има фрактура на таз, крак или гръбначен стълб, рязкото вдигане може да доведе до допълнително разместване, вътрешно кървене, увреждане на нерви.
  • Изгубено съзнание – при прилошаване, захарен срив или сърдечна аритмия, изправянето може да доведе до повторно падане.
  • Удар в главата – ако човекът е получил сътресение, важно е да се установи дали е в съзнание, дали има обърканост, замаяност или гадене.
  • Неадекватна реакция – човекът може да е в шок, дезориентиран или да не усеща болка веднага, което не означава, че няма сериозно нараняване.

 

Как да действаме правилно?

 

  1. Приближаваме се бързо и говорим спокойно.
  2. Питаме как се чувства и дали може да се движи.
  3. Наблюдаваме за признаци на травма (синини, деформация, кръв).
  4. Ако човекът казва, че не може да мръдне, НЕ го местим.
  5. Обаждаме се на телефон 112, дори и да ни се струва, че няма нищо сериозно. Обясняваме, че има паднал човек, който се нуждае от преглед.
  6. Ако падналият каже, че се чувства добре и иска сам да стане, помагаме единствено, ако го направи бавно, поетапно, и ако самият той пожелае. Подкрепяме го само при нужда, но не го дърпаме.

А ако около нас вече някой го изправя?

 

Много хора не знаят как да реагират. В такава ситуация – говорете. Спокойно, но уверено кажете:

„Моля, не го местете още. Нека първо да видим дали има болка и дали се чувства добре.“

Това не е проява на безчувственост – това е грижа, основана на знание.

 

Да помогнем – но правилно.

Добротата е прекрасно нещо, но когато е съчетана с базови медицински познания, тя спасява животи. Нека си напомняме – не бързай да вдигаш. Първо – попитай, прецени, и тогава – действай.

 

Коментари

Още от последните новини