Най-тежките сблъсъци от десетилетия: Индия и Пакистан в директен военен конфликт заради Кашмир

Най-тежките сблъсъци от десетилетия: Индия и Пакистан в директен военен конфликт заради Кашмир - E-Burgas.com

 

 

 

7 май 2025 г. | Ройтерс, BBC, Al Jazeera

 

На 7 май 2025 г. светът стана свидетел на най-сериозната ескалация между Индия и Пакистан от над две десетилетия насам. Индийските военновъздушни сили извършиха серия от въздушни удари по територията на Пакистан и пакистанския Кашмир, което предизвика моментален военен отговор от страна на Исламабад. Двете ядрено въоръжени държави влязоха в открит военен сблъсък, който в момента тревожи международната общност.

 

 

Причина за конфликта

 

 

Индия обяви, че операцията – с кодово име „Синдур“ – е в отговор на кърваво нападение, извършено на 22 април в туристическия район Пахалгам в индийски Кашмир. При терористичния акт загинаха 26 души, повечето от които хиндуистки поклонници. Според индийските власти, зад атаката стоят ислямистките организации Джайш-е-Мохамед и Лашкар-е-Тайба – групировки с дълга история в региона.

 

 

Военни действия и разрушения

 

 

Индийската армия заяви, че е нанесла удари по девет обекта, които според нея са представлявали „терористична инфраструктура“, включително лагери за обучение и комуникационни центрове. Индия твърди, че е проявила „значителна сдържаност“ при избора на целите, за да се избегнат цивилни жертви.

 

Пакистан, от своя страна, съобщи, че индийските ракети са ударили шест цивилни обекта, като при това са загинали най-малко осем души, а десетки други са ранени. Според пакистанската армия, нито един от ударените обекти не е имал военен или терористичен характер.

 

В отговор, пакистанските военновъздушни сили са свалили пет индийски изтребителя – три Rafale, един MiG-29 и един Su-30 – както и един боен дрон, съобщи военният говорител на Исламабад. Индия не потвърди напълно тази информация, но местни източници съобщиха за най-малко три катастрофирали изтребителя в района на Джаму и Кашмир.

 

 

Жертви и хуманитарна криза

 

 

Военните действия вече отнеха живота на най-малко 26 души в Пакистан и 7 в Индия, включително цивилни. Над 80 души са ранени. В двете страни са предприети мерки за сигурност: училищата в индийския Кашмир са затворени, а в пакистанската провинция Пенджаб е обявено извънредно положение. Хиляди жители са евакуирани от граничните райони.

 

 

Международна реакция

 

 

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова за незабавно прекратяване на огъня и подновяване на дипломатическия диалог. САЩ, Русия, Китай и Европейският съюз също изразиха дълбока загриженост и настояха за деескалация.

 

Ситуацията остава изключително напрегната, като световните сили внимателно следят развитието на конфликта между двете ядрено въоръжени държави. Последният подобен инцидент между Индия и Пакистан датира от 2019 г., но сегашният мащаб на военните действия и броят на жертвите будят сериозни опасения за възможно разширяване на конфликта.

 

Коментари

Още от последните новини