Лазар Налбантов е председател на Тракийското дружество в Бургас. Как ще отбележят Деня на Тракия, какво предстои пред организацията и за предстоящите плановете за следващата година, Налбантов говори пред e-burgas
-Г-н Налбантов, как ще отбележите Деня на Тракия ?
-Традиционно го отбелязваме на 26 март,когато е битката при Одрин и превземането на Одринската крепост през 1913 г. Тракийското дружество всяка година чества празника, съвместно с община Бургас, която застава зад нас. Не само за Деня на Тракия, а и за много други начинания. Започваме от 17:30 ч, пред паметника на 24 пехотен морски полк. Там ще се проведе официалният ритиал - поднасяне на венци и цветя и отдаване на почит на загиналите войници в тази битка. Ще присъства и бургаската филхармония. След официалната част пред паметника, ще влезем в един тържествен концерт, в който ще участват с богата програма, посветена на Тракия самодейци от читалище „Георги Кондолов”, град Царево. Ще се включат и няколко наши школи и състави, като тракийския женски хор „Тракийски звуци” с диригент Васил Тодоров, детската ни фолклорна формация „Тракийска песен”, солисти от ансамбъл „Китка”, танцов ансамбъл „Лазур” при Военния клуб Бургас. Изобщо една богата фолклорна програма с много изпълнения. Смятаме да отличим със златен медал „Капитан Петко войвода” няколко видни тракийци, помогнали на организация изключително много. Това са народната певица Златка Ставрева, Костадин Недялков, ветеран, членуващ в Тракийското дружество още от 50-те години, както и Димо Карабелов, член на УС на организацията.
-Какво сте предвидили в програмата си за тази година ?
-2012 е юбилейна за Тракийската организация, отбелязваме 115 години от създаването й, както и 100 години от Балканската война. Затова всички мероприятия ще бъдат постветени на тази годишнина. През пролетта и летния сезон ни предстоят много фолклорни събори и конкурси. Първият такъв е на 6 май в Поморие, после е за Спасовден в Ахелой. Ще проведем и регионалния си събор на Бургаските минерални бани. Участваме активно и в провеждането на фестивала на Божура, който тази година ще е юбилеен. През август ще отидем и на Петрова нива. Всички Тракийски дружества започваме и акция за събирането на средства за църквата „Свети Никола” в Лозенград, от която е останала само фасадата. Там ще обявим набирателни сметки и се надявам да намерим средства, за да възстановим и този храм.
-Колко към днешна дата е членската маса на Тракийското дружество в Бургас ?
-В градската структура членуват около 500 души. Това е по отчетен членски внос. Но симпатизантите са много повече. Това го виждаме и на нашите мероприятия, които организираме. Тогава идват с хиляди. В Бургас почти няма семейство, което да няма тракийски корен, независимо дали от мъжка или женска линия. Знаете че тук, след основната изселническа война през 1913 г. тук се установяват изключително много тракийци. Всъщност точно те оформят облика на Бургас. „Меден рудник” е почти изцяло тракийски, „Долно Езерово” е основано изцяло от тракийци. Те са преселници от село Кавакли, Лозенградско. Лозово – също.
-Как се управлява имуществото на тракийското дружество ?
-Имуществото ни е свързано само със сградата в центъра. Развиваме си школите в сградата и я използваме пълноценно.