Красен Паруев е дългогодишен специалист в областта на хипербарната оксигенация, с над 10 години опит в практическото прилагане на тази техника. Той има над 20 години стаж в работата с барокамери. В момента е член на Управителния съвет на Българската асоциация по хипербарна оксигенация, като активно участва в развитието и популяризирането на хипербарната медицина в страната.
Въпрос: хипербарната кислородна терапия продължава да привлича внимание и да показва обещаващи резултати в различни медицински области. Какви нови разработки и тенденции сте забелязали в последните години?
Красен Пърушев: През последните години хипербарната оксигенотерапия (ХБОТ) преминава през значителни научни постижения и иновации. Един от основните напредъци е използването на терапията за лечение на неврологични заболявания, като възстановяване след мозъчни удари и черепно-мозъчни травми. Чрез увеличаване на кислородоснабдяването в мозъчните тъкани и стимулиране на ангиогенеза (образуване на нови кръвоносни съдове) ХБОТ доказано подобрява възстановителните процеси и намалява дълготрайните увреждания .
Въпрос: Това звучи многообещаващо. Какво е мястото на ХБОТ в подобряването на фертилността?
Красен Пърушев: Хипербарната оксигенотерапия също показва добри резултати при лечение на репродуктивни проблеми. Многократни проучвания показват, че терапията може да подобри качеството на сперматозоидите и да помогне при лечението на еректилна дисфункция. Съществуват и случаи, в които жени, преминали през ХБОТ, са успели да забременеят след неуспешни опити за инвитро. В нашият център имаме вече доста богат опит и много успешни случаи. Така че в комбинация с други методи, хипербарната терапия може да играе важна роля в увеличаването на шансът за успешно зачеване .
Въпрос: А как се използва ХБОТ в лечението на хронични рани и инфекции?
Красен Пърушев: Хипербарната оксигенотерапия е изключително ефективна при заздравяване на хронични рани, които не се лекуват с традиционни методи. Също така тя играе важна роля при лечението на тежки инфекции, включително диабетни язви и инфекции с анаеробни бактерии. Чрез увеличаване на разтварянето на кислорода в кръвта и доставянето му до повредените тъкани, ХБОТ ускорява процеса на заздравяване и намалява риска от усложнения .
Въпрос: Възможно ли е ХБОТ да има приложение в лечението на онкологични заболявания?
Красен Пърушев: Да, в последните години все повече изследвания показват, че хипербарната кислородна терапия може да бъде полезна в комплексното лечение на онкологични заболявания, като рак на гърдата. Тя не замества традиционните методи като химиотерапия, но може да увеличи тяхната ефективност. Възможността ХБОТ да подобри кислородоснабдяването на туморите и да подпомогне химиотерапията е многообещаваща и продължава да бъде обект на активно научно изследване .
Въпрос: Какви са бъдещите перспективи за хипербарната оксигенотерапия в медицината?
Красен Пърушев: Бъдещето на хипербарната оксигенотерапия е много обещаващо. Виждаме нейното разширено приложение в много нови области, включително неврология, репродуктивна медицина и онкология. С нарастващите научни доказателства за нейната ефективност, очаквам още по-широкото й внедряване в клиничната практика и развитието на нови технологии, които ще позволят на повече пациенти да се възползват от нейните ползи.
Терапията вече е доказала, че може да подобри живота на много хора, и с напредъка на медицината тя ще продължава да намира нови, иновативни приложения.