„Бургас би могъл да има и по-човешки бюджет. Формулата инвестираме само в инфраструктура и това е достатъчно, в момента не върши работа”. Това заяви по повод на приетата вчера финансова рамка на община Бургас съветникът Евгений Мосинов. Адвокатът, който на практика събуди столетницата, бе един от най-сериозните критици на внесения от администрацията бюджет. Именно по негова инициатива групата на БСП в местния парламент не подкрепи докладната на кмета. Социалистите останаха и единствени опозиционери, след като дори НФСБ гласува с мнозинството.
„Забележките са много”, категоричен бе Мосинов, потърсен за коментар от е-burgas. „Предложеният вариант е формален и консервативен, няма антикризистни мерки, а приходната му част е насочена основно към натоварването на обикновения бургазлия. Няма как да не сме разтревожени от факта, че във финансовата рамка тежестта на местните приходи се стоварва върху таксите, формиращи 50 % от очакваните приходи”, заяви той.
Още на вчерашната сесия парламентаристът сигнализира, че общинска администрация незаконносъобразно е завишила таксите за административни услуги. „По дефиниция таксата е цена за услуга и нейният размер не трябва да формира приход за общината, а да бъде съразмерен с разходите, които се правят за предоставянето на тази услуга”, допълни адвокатът, отбелязвайки, че таксите в Бургас са едни от най-високите в страната и въпреки видимото намаляне на доходите на бургазлии, не са предприети никакви мерки по редуцирането им.
„Вместо да се инвестира толкова в техническата инфраструктура, трябваше да се наблегне над социалния момент. Трябваше да се намалят част от данъците, най-високите такси да се свалят и даде шанс на икономиката да се събуди”, категоричен бе общинският съветник.
Евгений Мосинов маркира също, че в бюджета има и големи диспропорции. „Не може 50 % от средствата за културната програма да са насочени към едно събитие – Spirit of Burgas. Не може и всички младежки организации да получават между 1000 и 2000 лв., а само „Младежки глас”, за която всички знаем, че е близка до управляващата партия да получи субсидия от 10 хил.лв. Това са млади, инициативни хора, няма лошо, но те видимо са предпочетени за сметка на други”, допълни още той.
Парламентаристът отбеляза също, че не е отговорено и на основния въпрос – колко е дефицитът в бюджета. „Това, че общината се е разплатила с всички фирми, не значи, че няма дефицит. Дефицит има и той се финансира чрез заеми. До края на тази година заемите може да скочат до 23 млн.лв. /б.а. максимален размер на годишната вноска по кредитите, гласуван на вчерашната сесия/. Много бих се радвал този таван да не го достигнем. Защото това ще е едно ужасно финансово бреме”, каза Евгений Мосинов.
Другата причина, поради която той се възпротиви на финансовата рамка бе приходната част, която по думите му е изключително завишена. "Миналата години тя бе изпълнена на 96 %, при това с активно събиране на стари дългове. За тази година парите са още по-сериозно завишени и реално сумата няма откъде да дойде", убеден е общинският съветник от левицата.
Евгений Мосинов сподели също, че е останал доста изненадан от решението на НФСБ да подкрепи бюджета на администрацията. „Считам, че реална опозиция означава не много приказки, а много конкретни идеи и предложения”, допълни той.