"Какво е направено досега, така и не разбрах", заяви Чуколов от парламентарната трибуна
Вторият въпрос на зам.-председателя на АТАКА към външния министър бе относно пресичането на националната ни граница с Република Турция от бежанци от Сирия или поне от хора, представящи се за такива. Чуколов попита министър Вигенин какви мерки предприема Министерство на външните работи, за да се изиска от турската страна да спазва международните норми и да не пропуска безпрепятствено граждани от трети страни на наша територия.
Външният министър отговори, че са на път да бъдат предприети определени мерки относно бежанския проблем. Той призна, че през октомври по време на негово посещение в Анкара се е срещнал с турския си колега Ахмед Давудоглу като целта на срещата е била набелязване и реализиране на съвместни мерки на българската и турската страна за предотвратяване на нелегалното преминаване на границата от турска в българска територия и намаляване на ескалиращия емиграционен натиск към страната ни.
Зам.-председателят не бе удовлетворен от чутото, защото всичко бе в бъдеще време.
„Какво е направено досега, така и не разбрах. Вече трябваше да са приключили разговорите между двете страни. Знаете какво е положението в България, нека да не мислим колко е тежко на Турция, защото е тежко за нас българите. Страната ни вече е изпълнила целия капацитет, който има за приемане на емигранти. Няма какво да чакаме повече. Трябва да се подпишат спогодби и да се предприемат определени мерки.
Що се отнася до външния министър на Турция Давудоглу, тук виждам една снимка как сте се здрависал с него, да ви кажа, че сте се здрависал с един от най-големите българофоби в Турция. Този външен министър в книгата си „Стратегическа дълбочина“ казва, че ще възстановява Османската империя в Европа. Да очакваме такъв тип коректност от тяхна страна е недопустимо. Те си играят тяхната игра, а ние какво правим. При вашето посещение в Турция, вие казвате - България подкрепя Турция за ЕС. Има ли мандат от това НС, правителството да не би да е взело такова решение на тайно заседание, че ние ще подкрепяме Турция в ЕС?
Това са недопустими изказвания. И ние всъщност сме свалили картите на масата и очакваме от тях да се случи нещо, да възстановят тракийските имоти, например. Това трябва да го поставяме като условие за Турция. Коректност от тяхна страна, изчистване на всички спорни въпроси между двете страни, извинение от тяхна страна за 500 годишния геноцид и тогава да си помислим дали ще ги подкрепяме за ЕС“, категоричен бе Чуколов.
Министър Вигенин обясни, че подписването на едно споразумение изисква волята и на двете страни. Така че мерките, които е предприело българското правителство са за ускоряване на работата по тези споразумения.
Процесът на преговори на Турция за членство в ЕС дава на България редица възможности да постави именно тези нерешени въпроси.