
Нова съдебно-техническа експертиза ще трябва да установи дали незаконното съоръжение, построено от дружеството "Анел 98" на Ангел Симеонов в морето край Созопол, е басейн. Това е решил Бургаският административен съд в поредното си заседание по едно от делата за незаконното строителство, извършено от компанията на Симеонов по Южното Черноморие. Кметът на Созопол поиска да премахне незаконния обект в местността Буджака.
Съгласно регистъра става дума за имот –публична държавна собственост, изграден в рамките на защитена територия, се казва в административния акт. В заповедта се твърди още, че строежът е извършен и е собственост на “Анел Корпорация“ ООД. Експертите на общината са констатирали, че става дума за незаконен строеж, подлежащ на премахване по реда на чл. 225а .ал 1 от ЗУТ.
Построяването на съоръжението е станало по времето на времено изпълняващия длъжността кмет на Созопол Петя Чапоева. Защитата на "Анел 98" оспори заповедта за събарянето на басейна с мотива, че Чапевова не е разполагала с "реална компетентност" за подобни действия, тъй като през септември м.г. е била само временно изпълняваща длъжността.
Назначената вчера нова съда съдебно-техническа експертиза по случая ще трябва да установи какви са размерите на басейна, на какво разстояние отстои той от съседните постройки.
Интересното е, че в сайта на арт-комплекс "Анел", който е построен над вече унищожения Миден плаж в Калакита, се рекламира въпросното съоръжение именно като басейн. На нея ясно се вижда, че той е разположен в морето.
Сагата с незаконното строителство на "Анел 98" започна още през 2009 г., когато дружеството изсипа тонове бетон на Мидения плаж до нос Христос, в местността Колокита. В резултат на това целият пейзаж беше съсипан, а фирмата на практика "анексира" държавен имот към собствения си парцел. Така достъпът до плажа беше напълно прекъснат, дори и по вода. Освен въпросния басейн бяха излети и бетонни стени, след което с насипи беше създаден изкуствен, пясъчен плаж. Направените по този начин промени на терена противоречат драстично на изискванията за строителство в защитени територии, каквато е Калакита, установи проверка на РИОСВ в Бургас.
На днешното заседание съдът прие заключенията на експерта, изготвил съдебно-техническата експертиза, бяха изслушани и показанията на двама свидетели – служители на Община Созопол. Беше допусната допълнителна съдебно-техническа експертиза за изясняване са спорни обстоятелства. Делото беше отложено за 20 април, когато ще бъдат разпитани и нови двама свидетели.