Антоновден – традиции и символика

Антоновден – традиции и символика - E-Burgas.com

 

Антоновден се отбелязва всяка година на 17 януари и е един от важните зимни празници в българския народен календар. На този ден православната църква почита паметта на свети Антоний Велики, който е считан за един от основателите на християнското монашество.

Кой е свети Антоний Велики?

Свети Антоний е роден в Египет през 251 г. в семейство на заможни християни. След смъртта на родителите си, той раздал своето богатство на бедните и се оттеглил в пустинята, за да посвети живота си на молитва, пост и размисъл. Св. Антоний е известен с чудесата си и със способността да изцелява болни, поради което хората го наричат „лечител на човешките души и тела“.

Традиции и обичаи

Антоновден е свързан с множество народни вярвания и обичаи. В българската традиция този ден се смята за покровител на ковачите, железарите и ножарите. Народът вярва също, че свети Антоний предпазва от болести и бедствия.

На този ден се месят специални обредни хлябове, наречени "колачета" или "боговици". Те се раздават за здраве и за предпазване от болести. В миналото жените избягвали да плетат, шият или вършат тежка работа, за да не разгневят „лошите сили“.

Антоновден е и част от двудневния празник заедно с Атанасовден (18 януари), като народът вярва, че двамата светци са братя близнаци, които си поделят задачата да се грижат за хората.

Кой празнува имен ден?

На Антоновден празнуват всички с имена:

Антон, Антоан, Антоний

Антоанета, Антония

Дончо, Донка


Поздрав за именниците

Пожелаваме на всички, които носят това прекрасно име, да са здрави, успешни и благословени! Нека пътят им бъде изпълнен с радост и светлина!

Честит празник!

Коментари

Още от последните новини