9 въпроса за красотата, чиито отговори трябва да знаеш

9 въпроса за красотата, чиито отговори трябва да знаеш - E-Burgas.com

Какво ще излекува акнето ми? Колко пъти на ден трябва да си мия лицето? Кога трябва да посетя дерматолог? Всяка уважаваща и държаща на външния си вид жена някога се е чудела над тези дилеми.

1. Как да си създам режим за красота, ако все още нямам такъв?

Определено можеш да се почувстваш объркана, ако не знаеш откъде да започнеш. Опитай следната тристепенна система (за предпочитане, включваща продукти от една и съща марка). Трябват ти почистващ продукт, тоник и хидратиращ крем. Почистващото средство ти е необходимо, за да премахваш мръсотията, грима, потта и себума, които се натрупват върху повърхността на кожата ти през деня. Тоникът ти е нужен, за да поддържа нормални нивата на pH в кожата ти (естественият защитен слой, наричан още „киселинна мантия“ има леко кисела среда, която задържа бактериите отвън, а влагата – вътре). Хидратиращият крем влива живителна влага в кожата ти, за да остане лицето ти без бръчки колкото е възможно по-дълго време.

2. В каква последователност се нанасят различните продукти?

Най-лесно ще запомниш със следното правило: организирай според плътността на консистенциите. Това означава, че трябва да започнеш с почистващото средство, после с тоник или почистваща кърпичка, серум, подхранващо масло, слънцезащитен крем и завършиш с хидратиращ крем. (Разбира се, не е необходимо да използваш всички тези продукти наведнъж.) Що се отнася до грима – първо нанасяш фон дьо тена, после коректора, после пудрата и накрая ружа.

3. Кога трябва да посетя дерматолог?

Препоръчително е да ходиш на дерматолог веднъж годишно, за да ти направи преглед за съмнителни бенки или други белези по кожата. Иначе, бягай към кабинета всеки път, когато забележиш, че ти е излязла нова бенка (особено ако е със съмнителна форма) или забележиш зачатъци на ново кожно заболяване, псориазис например или неконтролируемо излизане на пъпки.

4. Колко често трябва да мия лицето си?

Два пъти дневно, но ако кожата ти не е толкова мазна, можеш да се разминеш с почистване само вечер и изплакване с вода или обтриване с тоник сутрин. Независимо какъв е типът на кожата ти, винаги трябва да миеш лицето си преди лягане – най-сигурното средство да предотвратиш появата на омразните пъпки.

5. Трябва ли да стискам пъпките си?

Краткият отговор е: не. Само ще разгневиш кожата си (която ще ти отговори с формирането на нелицеприятни зачервявания и белези). Да не споменаваме, че можеш да си докараш микро порязване с ноктите си, което ще причини образуване на блокиращ пората белег и изникване на нова пъпка на същото място.

Излязла ти е гнойна пъпка, преди първа среща с момче? Сложи върху нея топла торбичка от зелен чай за няколко минути. Топлината и влагата ще привлекат бактериите от кожата към торбичката чай, а противовъзпалителното действие на кофеина също ще помогне за намаляване на зачервяването. Накрая, нанеси върху пъпката продукт за локално приложение, съдържащ салицилова киселина (съставката има ексфолиращо и почистващо порите действие).

6. Какво ще излекува акнето ми?

Честно казано, при различните хора работят различни средства. Но ако си пробвала всяко лечение с бензоил пероксид и салицилова киселина, плюс още един тон почистващи продукти срещу акне и орални средства, като тетрациклин и клиндамицин... и пак нищо не работи, попитай дерматолога си за изотретионин – производно на витамин А, което попада в семейството на ретионоидите. Има една подробност, която лекарят ти със сигурност ще ти разясни: не можеш да го приемаш повече от шест месеца, защото има негативно действие върху черния дроб.

7. Какво причинява акне?

За съжаление, причината продължава да е неизвестна. Но лекарите знаят какво влошава положението. Част от факторите са хормоналният дисбаланс, стрес и едни специфични анаеробни бактерии от семейство Propionibacterium acnes, които се хранят от себума, произвеждан от мастните жлези на кожата. Естествено, пропускането на миенето на лицето и мръсните четки за грим допринасят за появата на пъпки, но горните фактори са тези, които наистина обострят проблема.

8. Коя е най-добрата слънцезащита за лицето ми? Коя е най-добрата слънцезащита за тялото ми? Къде трябва да нанасям слънцезащитните продукти?

Независимо от слънцезащитния фактор, който ще използваш, трябва да следиш продукта да е широкоспектърен. Което ще рече, че защитава както от UVA (виновни за стареенето), така и от UVB (виновни за изгарянето)лъчите. Ако лесно се обриваш по лицето, спри се на некомедогенна формула (която не запушва порите). Количеството, необходимо да покрие цялото ти тяло се равнява на 1 чаша за шот (около 25 мл). Запомни да нанасяш крема навсякъде, включително по върховете на очите, клепачите, сгъвките на коленете и дланите.

9. Изгорях. Това означава ли, че ще се разболея от рак на кожата?

Всяко незащитено излагане на слънце предизвиква клетъчни мутации, които с течение на времето могат до доведат до развитие на някоя форма на кожен рак. Има нещо още по-опасно. Според проучване на Международния изследователски институт за превенция в Лион, Франция, само едно посещение на солариум през живота ти, качва риска от развитие на меланома (най-смъртоносния вид рак на кожата) с шокиращите 20%./cosmopolitan/

Коментари

Още от последните новини