
Днес БГНЕС разпострани данните получени от Министерство на здравеопазването, поискани по реда на Закона за достъп до обществена информация, относно броя на закритите болнични заведения по време на министрите от кабинета на Борисов. Данните са впечатляващи и показателни за нивото на родното здравеопазване и то в по малките населени места.
Общо за периода са закрити 17 многопрофилни болници, от които осем са общински, една държавна и седем частни. Закрити са и не функционират общинските болници в общините Елена- област Велико Търново, Дряново-област Габрово, Кула-Видинско, Тервел и Генерал Тошево- област Добрич, Бобов дол-област Кюстендил, Трън и Брезник - област Перник. Така в осемте общини население от близо 100 000 души е останало без достъпни здравни услуги. Пациентите са насочвани към болниците в съответните областни центрове.
По време на мандата на Борисов усилено се водеха преговори за възстановяване на преди това закритата болница в родопската община Девин. Градът се разрастна със строителството на системата "Цанков камък", както и с развитието на СПА туризма. Въпреки демонстрираната енергичност на последната бойкова министърка на здравеопазването-Десислава Атанасова, нещата така и не се случиха и обещания филиал на болницата в Смолян не се разкри в Девин.
Прави впечатление, че в предизборната си кампания, натегналия се за нов мандат Борисов, който по принцип в последните дни е непремерено словоохтлив, избягва да говори за здравеопазване. Тема, която явно му е доста чужда и непозната. Мнозина се питат и ако спечели изборите, по кое шосе да се наредят мераклиите за здравен министър, че като минава Борисов да се спре и да ги назначи.....