Политическият трол е професия и то не зле платена. Известни инфлуенсъри също участват в политическата интрига за изборите, а някои от тях дори изненадващо влязоха в листи на партии без някога да са давали знак, че възгледите им съвпадат.
Да манипулираш хората и да изкривяваш реалността чрез коментари в мрежата или просто да си рекламно лице на дадена партия се превърна във важна и добре платена задача.
Партиите не пестят средствата си за тази дейност.
1200 лв. за двадесетина поста на ден в социалните мрежи - такава е минималната заплата за политически трол в условията на предизборна кампания този месец.
Оказва се, че много от политическите партии съзнателно прибягват до използването на подобни услуги онлайн, пише "24 часа".
Официално кампаниите им минават през традиционни и нови медии, с които партиите сключват договори и всички те по закон са публични. Неофициално обаче търсят и онези "сиви" източници на информация и мнения, които също имат способността да влияят на решения и избори.
Политическите сили избягват сами да купуват тролове, затова предпочитат да го правят през агенции. Цената е между 40 и 60 лв. на ден, като често има и допълнително възнаграждение за лидерите на групи, както и за авторите на посланията, известни повече като "опорки", разказват специалисти.
В битката за вота често се включват и инфлуенсъри - известни личности, които са лидери на мнение по определени теми. Те могат да бъдат и експерти - лекари, инженери, когато темата е конкретна. При тях обаче заплащането е съвсем различно.
Известните получават най-малко по 5000 лв. месечно, за да рекламират нещо конкретно, докато експертите, които обикновено не са популярни, вземат 1500-2000 лв.