120 физически лица в област Бургас за периода са укрили 20 млн. лв. доходи, избягвайки плащането на 2 млн.лв. данък върху доходите, съобщиха от НАП Бургас.
Данъчните измамници са лъснали при проверка на приходната агенция. Издадени им са ревизионни актови, а сумите, които не бъдат платени в двуседмичен срок, ще бъдат събирани принудително.
Над 80% от всички ревизии на физически лица изследват несъответствието между имущество и доходи.
Най-често срещани са случаите, в които имуществото (имоти, автомобили, лични вещи), които един човек притежава са на много по-висока стойност, отколкото официално обявените му доходи. В този случай ревизорите оценяват стойността на имуществото, съпоставят я с приходите и върху разликата налагат дължимия данък с лихвите за последните 5 години.
В национален мащаб за периода януари – август 2012 г. са ревизирани 900 физически лица, като установените укрити данъци върху техните доходи са за близо 45 млн.лв. Общият размер на установените задължения за данък върху доходите на физическите лица за осемте месеца на 2012 г. е 53 млн. лв.
При ревизиите данъчните използват информация не само за апартаменти, къщи и автомобили, които се регистрират пред различни държавни органи, но и за индивидуални покупки на висока стойност като луксозни бижута, часовници, битова техника. Всяка регистрирана по ДДС фирма в България подава в НАП месечно информация за купувачите си, включително техните имена и ЕГН. По този начин компютърната система често засича случаи, в които месечните вноски по лизинг и ипотечен кредит, например, са на стойност в пъти по-висока от официалния доход на съпрузите в едно домакинство.
„Да се плаща за заобикаляне на закона вече излиза значително по-скъпо отколкото той да се спазва, още повече, че данъкът върху доходите в България е най-нисък в целия Европейски съюз. Рано или късно играта на криеница с НАП завършва, но тя винаги е с предизвестен край”, коментира по повод ревизиите териториалният директор на НАП Бургас Румен Шарпов.
Още от последните новини
Водещи новини