Рибарите на север от Бургас преминаха своеобразно обучение, свързано с регламентите, спуснати от ЕС и българското законодателство.
Работните срещи, които се проведоха в Поморие, Несебър и Св. Влас, бяха водени в два поредни дни от експерти на Агенцията по рибарство и аквакултури (ИАРА). На рибарите им беше обяснено как да попълват дневниците си, за да бъдат унифицирани с тези в другите страни членки до ЕС. По този начин ще може да се отчита реалният размер на улова в Черно море и ще се даде възможност на страната ни да бъде изрядна пред ЕК. „В дневниците се попълват няколко неща. Основно това са данни за кораба, име на капитана, номер и име на лодката, на кое пристанище са, час на тръгване и на пристигане, след всяка риболовна операция се попълват количеството и вида на рибата, района на плаване и др.”, обясни по радио „Фокус”-Бургас д-р Кирил Делев, зам.-директор на ИАРА.
Сред най-често задаваните въпроси на рибарите бяха тези за регистрацията по Търговския закон, предстоящото разпределение на квотите за калкан, проблеми, които възникват при проверките на ИАРА. Беше поставено и питането как ще се попълва хартиеният дневник в морето, когато времето е лошо, а рибарите са в малка открита лодка.
„С тях сме се уточнили, че няма да ги санкционираме за това, че примерно са спрели, докато го попълнят. При корабите няма проблеми в това отношение”, каза още д-р Делев.
Той обясни, че в момента текат предварителни разговори между ЕК и всички държави, които имат квота за улов догодина. Другата седмица Комисията ще заседава върху вече направени конкретни предложения. От ИАРА се надяват до Нова година да се излезе с решение.
Тази година квотата на България за улов е 43 тона.
Още от последните новини
Водещи новини