Бургас е един от малкото градове в страната, който не е засегнат от демографската криза. На няколко пъти беше обявяван за най-добър град за живеене, като в последните години тук бяха усвоени стотици милиони левове по различни проекти. Кметът Димитър Николов, неговата администрация и мнозинството от ГЕРБ в местния парламент бяха определени и като отличници в управлението на града и местния бизнес и икономика.
Нека обаче да поставим нещата в по-друга плоскост, и тя е просперира ли бургаската икономика. Преди години градът се славаше като един от големите промишлени центрове в цяла България. Сега е факт, че голяма част от предприятията са унищожени, а на тяхно място има, или тъжни сгради-руини, или молове, които изсмукват местния капитал. Заводи като "Камбана", ГБМ, "Г.Димитров", "Славянка", "Яна Лъскова", "Бургаско пиво", "Кока кола" по една или друга причина вече не съществуват. Другите пък работят на много нисък капацитет.
Редно е да се отбележи, че общински фирми като "Фина механика" и "Нармаг" също отдавна са в небитието.
За тези процеси, разбира се не можем да виним, нито кмета, нито администрацията. Въпросът тук е, какво бе направено за последните седем години, за да се подобри бизнес-средата и да се привлекат реални инвеститори. Действително в общината се превъртяха стотици милиони, но те се похарчиха по инфраструктурни проекти, които генерират само временна заетост. Отделно, голяма част от дейностите по самите проекти бяха спечелени от външни фирми, а не от бургаски. Постоянни нови работни места не се откриха.
Беше създаден т.нар. Логистичен парк, като обещанията бяха за над 4000 работни места. До този момент няма разкрито нито едно ново работно място там, въпреки че общината участва в дружеството с цели 300 декара. От анонсите, че тук ще инвестират компании от Европа, Азия и дори САЩ не се е случило нищо. За създаването на парка беше гласувано през ноември 2011 година. Сега сме февруари 2014 година.
За Океанариума се говореха суперлативи. Руската фирма"Мостовик" обяви инвестиция от 50 милиона евро и стотици нови работни места. Строежът трябваше да започне през есента на миналата година. Все още не е направена и една копка.
За ПСФК Черноморец и стадион Черноморец е говорено много. 140 -те декара тряваше да се превърнат в осмото чудо на света. Обещани бяха хиляди нови работни места и реализарането на фантастичния проект "Черноморец Арина". Сега стадионът се превръща в бунище, а футболният клуб е пред фалит.
Плувният комплекс в "Славейков" също се бави като реализация. Старите постройки и съоръжения бяха съборени и беше изкопана една голяма дупка. Вече четири месеца обаче дейност там няма. Говори се усилено, че фирмата изпълнител не е получила порите си и заради това е спряла работа.
Напълно буксуват работите и по обекти като ГУМ и Колодрума.
Истината е, че икономиката в Бургас се крепи на туристическия сезон, георграфското положение и наличието на такива големи субекти като "Лукойл-Нефтохим", Пристанище Бургас и донякъде Летище Бургас.
Като цяло обаче в последните години реални инвеститори в общината няма, а всичките проекти и сделки с общинска земя търпят провал. Заради това е редно да си зададем въпроса: просперира ли бургаската икономика?
Стоян Костовски