Отиде си големият Валери Петров

Отиде си големият Валери Петров - E-Burgas.com
  valeri_petrov Валери Петров почина. 94-годишният поет беше приет по спешност във Военно-медицинска академия (ВМА) в петък. Той получи тежък инсулт в края на миналата седмица и беше транспортиран от Варна в София със специализирана кола.Във ВМА обаче 94-годишният пациент направи повторен инсулт.  Валери Петров е починал в Клиниката за интензивна терапия на ВМА. 

Освен със стиховете си, Петров е известен на поколения наши сънародници с преводите си на Уилям Шекспир на български език. Валери Петров е академик на БАН от 2003 година, вписан е в почетния списък на Международния съвет за детска книга заради Пет приказки, номиниран е за Нобелова награда.
Валери Петров е роден на 22 април 1920 година в семейството на Мария Петрова, преподавателка по френски език в столични гимназии, и д-р Нисим Меворах, професор по правни науки, специалист по семейно право, виден адвокат, обществен деятел, дипломат — посланик в САЩ, представител на България в ООН, автор на книга за Яворов.Валери Петров учи в италианското училище, т.нар. Италиански лицей (с гимназиален курс) в София, което завършва през 1939 г. Проф. Нисим Меворах и неговата съпруга Мария Петрова приемат протестанството в Евангелската църква на столичната „Солунска“, и решават името на Валери Нисим Меворах да стане Валери Нисимов Петров. На 15 години Валери Петров издава първата си самостоятелна книжка — поемата „Птици към север“, стихове печата през 1936 г. в сп. „Ученически подем“, а през 1938 г. излиза от печат първата му книга „Птици към север“ с псевдоним Асен Раковски. По-късно пише поемите: „Палечко“, „На път“, „Ювенес дум сумус“, „Край синьото море“, „Тавански спомен“ и стихотворния цикъл „Нежности“. През 1944 г. завършва медицина в Софийски университет,[2] като известно време работи като лекар, през есента и зимата на 1944 г. работи в Радио „София“, после участва във втората фаза на войната срещу Нацистка Германия като военен писател в редакцията на вестник „Фронтовак“. След войната е един от основателите и заместник-главен редактор на вестник „Стършел“ (1945 — 1962). Служи като лекар във военна болница и в Рилския манастир. От 1947 до 1950 г. работи в българската легация в Рим като аташе по печата и културата. През тези години пътува до Америка, Швейцария, Франция като делегат на различни форуми. По-късно завръщайки се в България е редактор в Студия за игрални филми „Бояна“, редактор на издателство „Български писател“ и Народен представител в Седмото ВНС (1990-1991). Валери Петров е изключително продуктивен поет, драматург и преводач, автор на лирична и сатирична поезия, книги за деца. Емблематични са пиесите му „Когато розите танцуват“, „Бяла приказка“, „Меко казано“, „Пук“, „Честна мускетарска“, "Морско синьо". Любима на няколко поколения деца е книжката с приказки "Копче за сън". Автор е на сценарии на игралните филми „„На малкия остров“ (1958), „Слънцето и сянката“ (1962), „Рицар без броня“ (1966), „Един снимачен ден“ (1969), „Йо-хо-хо“ (1981), „Разходки с ангела“ (1990), „Театър, любов моя“ (1994).
Коментари

Още от последните новини