Общо 25 милиона лева са вложени във възстановяване и модернизиране на производството на пивоварната фабрика "Леденика" в Мездра, съобщи управителят на компанията "Леденика 1964" Владислав Цветков, цитиран от БТА.
Кметът на община Мездра Иван Аспарухов, представителят на собственика "Литекс комерс" Данаил Ганчев и Владислав Иванов откриха днес официално възстановената фабрика за бира.
Производството на пивоварната се възстановява след тригодишно прекъсване и в годината, когато се навършват 50 години от основаването на бирената фабрика в Мездра, която наследява спиртоварната на Тодор Балабанов.
По този начин шефът на "Литекс комерс" Гриша Ганчев дава нов живот на замрелия бизнес на мистериозно починалия бивш собственик на пивоварната Михаил Михов, познат още като Мишо Бирата. Той получи инфаркт при страннни обстоятелства, който го покоси на 30.03.2011 година.
Прочутата някога бира "Леденика" вече се изработва по нов начин чрез иновативна белгийска технология, която е въведена за първи път в България. Тя позволява по-качествена обработка на пивото, а нововъведението е така нареченият майш филтър, който позволява производството на 12 варки на ден, на всеки 2 вместо на 4 часа, което автоматично вдига капацитета на фабриката, пише 24 часа.
Изработена е и нова система за загряване. Всичко вече се прави с помощта на компютър, който пази тайната рецепта на бирата. Изцяло реновирана е и технологичната линия, която позволява пълненето на 15 000 бутилки на час и работи с по-малка загуба на материал. Другата линия за пластмасови разфасовки от 2 литра също е по нова технология, а на нея се пълнят по 8 000 бутилки за час. Производственият цикъл е напълно затворен и от пълненето на бутилката до опаковането на палетата всичко се прави чрез автоматизирана технология и с минимално количество човешка намеса.
В компанията работят 150 души, като от тях 110 са пряко заетите в производството на бира във фабриката в Мездра, посочи Владислав Иванов. Годишният капацитет на фабриката е 400 000 хектолитра бира, като се планира количеството да се удвои след завършване на втория етап от модернизацията, допълни той.
Във втория етап на обновяване на фабриката се предвижда да се инсталира втора производствена линия, както и да се възстанови цехът за малц.