Адресът е водещ при преместването до седми клас

Адресът е водещ при преместването до седми клас - E-Burgas.com

Адресът е най-важен критерий за преместването на ученик до 7-и клас в друго училище, а в гимназиален етап – балът. Това разясни за „Монитор“ шефката на Регионалното управление на образованието в София Ваня Кастрева.

Родители на децата от първи до седми клас, които искат да ги преместят в ново училище, трябва да проверят дали в него има наличие на свободни места. „Ако има свободни места, родителите на детето подават писмено заявление до директора на приемащото училище. До 3 работни дни от получаване му директорът трябва да потвърди има ли възможност за записване и да уведоми директора на училище, в което детето се е обучавало, като му предостави копие от заявлението. До 5 дни от получаването на информацията директорът на настоящото училище издава удостоверение за преместване, което се дава на приемащото училище с копие на учебния план и личното образователно дело”, разясни Кастрева.

При липсата на свободни места ученикът може да бъде преместен в друго училище и над утвърдения прием. В този случай ключов е адресът на малчугана и дали той е бил сменян. Ако семейството е сменило квартала и постоянният или настоящият адрес на ученика е променен в прилежащия район на училището, в което иска да се премести, то хлапето може да бъде прието над обявения план-прием в първи клас само ако физическата среда позволява. Кастрева даде за пример 32-ро училище. За да приеме дете над училищния си прием, то трябва да има адрес в прилежащия район на училището. Шефката на Столичния образователен инспекторат уточни, че освен физическата среда при преместване на дете в първи клас има и още едно важно условие. Всички ученици от първа до трета група включително трябва да са били приети. Така дори и някой малчуган да смени адреса си в средата на първи клас, но той попада в училище, в което не е приело всички хлапета от квартала поради недостиг на места, то няма как това дете да бъде преместено в това училище.

Когато семейството идва от друг град и детето е ученик в прогимназиален етап, то също може да бъде прието над утвърдения. „От 5-и клас нагоре могат да се преместват и в друго училище над утвърдения прием, но трябва постоянният или настоящият адрес на ученика да е променен от друго населено място“, обясни Кастрева и допълни, че в този случай физическата среда трябва да го позволява.

При наличие на повече кандидати при абсолютно равни условия директорите ще определят допълнителни критерии. Могат да гледат дали има друго дете от семейството в школото, дали хлапето е завършило подготвителна група и други. „Ако се изчерпат всички допълнителни критерии за приема в първи клас, е важно тези, които училището приеме, да не са дискриминационни. Затова и често се прилага жребий”, каза още Кастрева. Тя допълни, че при учениците от пети или шести клас се прилагат и резултатите от НВО. „Те са измерим и обективен критерий, когато има повече кандидати“, подчерта шефката на РУО- София. В столичното 18-о „Уилям Гладстон“ например при наличието на свободни места предимство имат децата от квартала, а след това се гледат успехът на кандидата за преместване, какви езици е изучавал досега, провежда се разговор със семейството.

Коментари

Още от последните новини