
"Заселва ги дори на север от Дунав и те са били толкова важни, че минават десетки години и византийската власт успява да изпрати един десант с кораби, които влизат през Черно море и си ги взимат, защото хората са най-важното нещо, което дай Боже и ние да разберем”, коментира д-р Людмил Вагалински.
Градът е имал пристанище в началото на XIII в. и когато латинците, западните рицари през 1204 г. завземат Константинопол, византийският император бяга с останалата му флота и своята хазна и пътьом спира в Деултум.
Междувременно стана ясно, че край некропола в Дебелт са открити римско и ранно християнско погребение.
След отваряне на едната камера се разкри едно женско погребение, скелет на жена, около която имаше гробни дарове – един антропоморфен балсамарий, един стъклен балсамарий и една стратила маниста. Това каза Красимира Костова, директор на Историческия музей в Средец.
"Погребението е от II-III век, римско. Излезе един историчен гроб, който е по-късен, вероятно ранно християнски, тъй като погребението е изток-запад със скръстени ръце, няма никакъв инвентар, но улицата попада върху некропол и този исторически град, който разкрихме, е на повърхността, извлечени са главата и краката от течащата вада, която минава през него, той е на 7 см под повърхността”, каза Красимира Костова пред агенция "Фокус".
По думите ? този антропоморфен балсамарий би бил изключителна находка за всеки един музей.
"Стратилата и този балсамарий ни показват, че тя е с един висок статус в обществото, защото това са гробни дарове, които не се слагат на случайни хора. Възможно е да е свързана по някакъв начин с амфитеатъра в Дебелт, да е участвала там или съпругът й да е бил участник в игрите. Предполагаме, че става въпрос за една знатна дама”, каза Красимира Костова.