„Зелена” светлина на проекта за Океанариум в Бургас, дадоха на днешното си заседание общинските съветници. С38 „за”, 1 „против” и 9 „въздържал се” парламентаристите подкрепиха предложението 117 дка от парк „Езерото” да бъдат отдадени на концесия за 35 години.
„Това е един изключително мащабен и амбициозен проект. Призовавам ви да го подкрепите. Гаранциите от общината са достатъчно високи. Ние не тръгваме да продаваме имуществото, а временно го преотдаваме, какъвто е смисълът на концесията. Океанариумът ще бъде една от големите атракции не само в Бургас, а и в България и ще ни даде възможност за целогодишен поток на туристи”, каза кметът на Бургас Димитър Николов и допълни: „За подобни инициативи мечтаят всички други градове”. От думите му стана ясно, че в момента конкуренти туристически общини се опитвали да „отмъкнат” инвеститора за бургаския Океанариум.
"Доводи от типа - във Варна има делфинариум, а ние нямаме са чисто комплексарски. Аз не считам, че като общински съветници трябва да разчитаме на този довод. Предстои ни да вземем решение, което е за отдаване на 117 дка за 35 години. Трябва да погледнем сериозно на докладната, със сериозни доводи и истински дебат", призова председателят на групата на БСП Евгений Мосинов. От името на социалистите той зададе два въпроса - защо този имот е избран за концесионен терен /имотът е преотреден от септември и е станал от екозона в парцел за аквапарк/; кога ще започне реалното изпълнение по договора /б.а. Мосинов даде за пример безвъзмездното отдаване на басейна в "Славейков", където повече от половин година не е направено нищо/. Във връзка с последното, Мосинов предложи в проекта за договор да се заложи изискването задълженията на инвеститора да започнат най-късно до 18 месеца след края на процедурата. Той предложи годишното концесионно възнаграждение да бъде вдигнато на 100 хил.лв., нещо, което в крайна сметка бе отхвърлено от мнозинството.
От опозицията се усъмниха, че в проекта ще инвестира руският консорциум "Мостовик". „Моето уважение към тази компания, но не съм сигурен дали тя самата знае дали ще участва. Дали няма да участва онази малка фирма от Харманли /б.а. дъщерното дружество/ ?”, запита Валентин Касабов от НФСБ. Според зам.-кмета Красимир Стойчев критериите пред кандидатите били изключително високи и нямало опасност компании с малки обороти да участват в процедурата.
Общинският съветник от СЕК Константин Бачийски определи проекта за най-сериозната инвестиция в региона. „Въпреки всичко ние сме длъжни да защитим интереса на общината.”, аргументира се Бачийски и предложи няколко корекции в проекта за договор. По негова инициатива в правната комисия бяха приети други промени, които днес се гласуваха в зала. Те касаят увеличаване на размера на банковата гаранция до 1,5 % от размера на инвестиция /б.а 1,2 млн.лв/, еднократно концесионно плащане от 660 хил.лв., които ще отидат за изграждането на нова конна база, бъдещият концесионер ще бъде освободен от концесионна такса в първите пет, а не в седем години, каквото бе първоначалното предложение. Ще се създаде и консултативен съвет, който ще съблюдава дали инвеститорът изпълнява коректно поетите ангажименти.
Още от последните новини
Водещи новини