![bararaca](/uploads/2013/07/bararaca.jpg)
Най-известната риба, която всяко лято зарежда всички крайбрежни капанчета и придружава студената бира в поръчката на туристите, е на път да изчезне. Тревожната прогнаоза направиха руски учени, съобщава btv.
Цацата е на първо място по промишлен улов у нас. Рибари алармират, че ако в един килограм до сега е имало по около 200 екземпляра, то сега са двойно повече.
"Издребняват поради заради свръхуловите, антропогенното замърсяване и загуба на хабитати", коментира Радослава Бекова, ихтиолог при ИРР-Варна.
Опасенията на експерти и рибари обаче не са на дневен ред в крайбрежните капанчета. Заедно с мидите, цацата е най-предпочитаната храна по морето.
Но рибата става все по-дребна, настояват учени и рибари. Не само цацата, но и сафридът, калканът, хамсията и всички риби от семейство Кефалови. Техният размер е намалял 6 пъти за последите няколко години.
"Прекъсва се хранителната верига. Когато се лови с тралове, с мрежи и дребната риба се изловява, едрата няма какво да яде", обяснява Светлозар Григоров, рибар.
До скоро морето беше богато на сафрид, а сега гъмжи от илария. За това е пълно с рибари.
Експертите успокояват, че въпреки, че става все по-дребна цацата няма да изчезне от нашата трапеза. "Не може да отидеш на море и да не си поръчаш цаца, задължително е това. Все пак си на плажа и ако няма риба... няма как да я бъде", коментира Людмил Иванов.