Спорът с инфраструктурата на курортния комплекс „Слънчев бряг” се разраства, след като към него се легитимира и Община Несебър. В навечерието на новия летен сезон местната администрация е поискала цялата собственост на алеите, съобщават от „Слънчев бряг”АД. От дружеството изпратиха своето становище по проблема. Публикуваме го без редакторска намеса.
Съветът на директорите на „Слънчев бряг’ АД изпрати в отговор свое аргументирано мнение, относно предявените претенции. Според становището, искането на Община Несебър за безвъзмездно предаване на поземлени имоти е в противоречие на закона. „Слънчев бряг” АД е собственик на тези територии по силата на Акт за държавна собственост, Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия, Проведена регулация на частни пътища по смъсъла на Закона за пътищата, представляващи АЛЕИ, Отразяване в имотния регистър към Кадастъра, като собственик и др. Правото на собственост на държавното дружество върху изградената инфраструктура е безспорно и документално доказано. Това са изключително скъпи активи на публичната собственост, изградени със средствата на цялото българско общество. Освен това тези активи са и основно средство на търговската дейност на дружеството и то носи отговорност за тях пред акционерите /респективно държавата и миноритарните собственици/. Ръководството и акционерите на „Слънчев бряг”АД, както и принципала, в лицето на българската държава, нямат намерение, нито смятат за целесъобразно предаването на инфраструктурата на най-големия български курорт.
И в момента Община Несебър е отговорна за всичко, което се случва на територията на Слънчев бряг, като незаконно строителство, незаконни обекти и т.н. От констатираните от дружеството над 700 незаконни търговски обекта, до момента, вече 2-ра година общината не е предприела ефективни действия по тяхното премахване и това създадава хаос, безредие, дискомфорт и усещане за беззаконие в курорта. Ръководството на „Слънчев бряг” АД не смята, че общината има потенциала и волята да контролира специфичната дейност на територията на курорта, съдейки от наличието на подобни проблеми с уличната и амбулантната търговия на нейна територия, които от години създават негативен имидж на българския туризъм и културно-историческото ни наследство. Придобиването на инфраструктурата на к.к. „Слънчев бряг” вероятно прекрасно би обслужило интересите на група лобисти, но не и тези на българския туризъм като цяло.
В полза на неоспоримите права на „Слънчев бряг” АД, върху алейната мрежа на комплекса се произнесе в своя писмена резолюция и Върховна касационна прокуратура, в отговор на жалба на хотелиери, срещу въведените правила и мерки за вътрешен ред. Започналите положителни промени и драстичното намаляване на нивото на улична и криминална престъпност в Слънчев бряг бяха отчетени и от МВР, вследствие на съвместните дейстия с ръководството на курорта.
Съветът на директорите на „Слънчев бряг” АД е сезирал със своя писмена позиция министъра на МИЕТ г-н Трайчо Трайков и изп. директор на АПСК г-н Емил Караниколов. Изразеното категорично мнение е, че исканото безвъзмездно прехвърляне е незаконосъобразно. Ако Община Несебър продължава да има необосновани претенции върху собствеността, е редно да сезира българския съд, който единствено има компетентни правомощия да вземе решение по същество, съобразно действащото законодателство и преобладаващия обществен и държавен интерес.