Пожарът гори вече няколко часа след ракетната атака по промишления град Рас Лафан, където е разположен най-големият в света клъстер за производство на втечнен природен газ, съобщава QatarEnergy.
В резултат на удара са избухнали пожари, които са нанесли значителни щети по индустриалната инфраструктура. Експерти предупреждават, че подобен удар по ключов енергиен хъб може да доведе до сериозни сътресения на световния пазар на втечнен природен газ. Експерти прогнозират скок на газа с 50%.
Особено силно може да пострада Европейският съюз, както и редица страни от Източна Азия, които са силно зависими от катарските доставки.
Пазарите реагираха незабавно. Цените на нефта от сорта Brent скочиха над 110 долара за барел на фона на нарастващото напрежение в региона.
Ситуацията в Близкия изток се изостря с всяка изминала час, а последиците вече се усещат далеч извън зоната на конфликта.
